Futbolda Cinsel Şiddet ve Cinsiyet Ayrımcılığı Sempozyum kitabı çıktı

Cinsel Şiddetle Mücadele Derneği geçen yıl gerçekleştirdiği Futbolda Cinsel Şiddet ve Cinsiyet Ayrımcılığı Sempozyumu’nun kitabını yayımladı

Cinsel Şiddetle Mücadele Derneği geçen yıl gerçekleştirdiği, Türkiye’de futbol alanında cinsel şiddet ve cinsiyet ayrımcılığına odaklanan disiplinlerarası çalışmalardan biri olan Futbolda Cinsel Şiddet ve Cinsiyet Ayrımcılığı Sempozyumu’nun kitabını yayımladı.

Kitapta, spor ve futbol alanında çalışan akademisyen, avukat, psikolog, gazeteci ve STÖ’lerin konuşmalarının yanı sıra, sempozyum boyunca futboldaki şiddet ve cinsiyetçi söylemlerin kırılması ve alternatif oluşturulması için gerçekleştirilen atölyelerinin çıktılarına da yer verildi.

Cinsel Şiddetle Mücadele Derneği (CŞMD), cinsel şiddet ve istismarın fiziki olmayan, temas içermeyen neredeyse tüm biçimleri, bugün ülkemizde meşru ve en kitlesel ortamlarda söylem ve eylem olarak, dahası ‘sembolik eylemler’ yoluyla gerçekleştiğini belirtiyor. Dernek; kadınların ve LGBTİ+’ların futbolla ilişkisinde yıllardır süregelen ön yargılar, kadın futbolunun gerektiği kadar önemsenmemesi, son dönemde daha sık gündeme gelen cinsel istismar ve cinsel şiddet tartışmaları ve tribünlerden eksik olmayan cinsiyetçi söylemleri gündeme getirme ihtiyacından ortaya çıkan sempozyumun, kitabının da Türkçe bir kaynak olarak bu alanda bir boşluğu dolduracağını düşünüyor.

CŞMD’nin 13-14 Mayıs 2017 tarihlerinde düzenlediği Futbolda Cinsel Şiddet ve Cinsiyet Ayrımcılığı Sempozyumu’nda; spor ortamlarındaki kadınların, çocukların, engellilerin ve LGBTİ+ların maruz bırakıldıkları cinsel şiddet, cinsel istismar ve ayrımcılık gibi konular farklı açılardan ele alınmış, talepler ve çözümler konuşulmuştu. Kitapta, sempozyum konuşmalarına ek olarak derneğin takip ettiği futbolda cinsel şiddet davaları, basın bildirileri, kampanyalar, futbol kulüplerine gönderdikleri işbirliği talepleri ve çözüm önerileri de yer alıyor.

Kitaba PDF olarak ulaşmak için tıklayınız. Kitabı basılı olarak edinmek için [email protected] adresine mail atabilirsiniz.

Sempozyumla ilgili detaylı bilgi için: futbolherkesicindir.blogspot.com

Sendika.Org