Erdoğan’a göre kadın hareketleri eşitlik istemekle yanlış yapıyor, toplumda karşılık bulamıyor

Tayyip Erdoğan KADEM’in düzenlediği zirvede kadın hareketlerinin eşitsizliğe karşı mücadeleyi temel alan hareket noktalarının yanlış olduğunu söyledi ve kadın ve erkeğin fıtratında eşitlik olmadığı şeklindeki görüşünü yineledi

KADEM’in düzenlediği 3. Uluslararası Kadın ve Adalet Zirvesi’nde konuşan Tayyip Erdoğan, “Kadın ailenin hem ayrılmaz bir parçası hem de lokomotifidir. Aile, kadın ve erkeğin ortaklığında devam eden hayati bir meseledir. Öyle sanıldığı gibi geçim işlerinin erkeğe, ev işlerinin kadınlara yüklenmesi söz konusu değildir. Aile toplumunun güçlü olmadığı bir ülkenin geleceği kadın için de erkek için de karanlıktır” ifadelerini kullandı.

Erdoğan konuşmasında dezavantajlı grupları sıralarken kadınları engelli, yaşlı ve çocuklarla birlikte aynı kategoriye yerleştirdi. Aile içerisinde hem erkeğin hem de kadının belirli rolleri olduğunu belirten Erdoğan, kadın ve erkeğin fıtratında eşitlik olmadığı şeklindeki görüşünü yineledi.

Erdoğan konuşmasında ülkemizdeki kadın hareketlerini eleştirdi. Kadın hareketlerinin toplum tarafından karşılık bulamadığını öne süren Erdoğan bunun sebebini ise kadın hareketlerinin eşitsizliğe karşı mücadeleyi temel alan hareket noktalarının yanlış olmasına bağladı. “Bizim kültür köklerimizde de cinsiyet ayrımcılığı yoktur” diyen Erdoğan, “büyük ile küçüğü aynı terazide tartamazsınız” ifadeleri ile bir kez daha kadın ile erkeğin eşit olmadığını öne sürdü.

Erdoğan’ın açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

Asırlar boyunca insanları boyunlarına, ayaklarına, kollarına zincir vurarak kitleler halinde mal gibi satan ve çalıştıran, bunlar için de kadınları ve çocukları daha da aşağılayan bir dünyanın kodları bize ait değildir. Dün kadını en bayağısından bir meta olarak kullanan zihniyetin bugün kadını yine meta anlayışıyla ama bu defa eşitlik ambalajı içinde kullanıyor olması bizim için şaşırtıcı değildir.

“Hadi erkekle bayan 100 metreyi koşsunlar?”

Şahsen siyasetin hangi kademesinde söz sahibi olmuşsam orada kadınlarımıza alan açmaktan onlarla birlikte yol yürümekten daima şeref duydum, onur duydum.

Bugün Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde 53’ü AK Partili olmak üzere 104 kadın milletvekili bulunuyor. Meclis’in yüzde 17,5’ini oluşturan bu sayı yeterli olmamakla birlikte tarihi bir rekorun seviyesi ve ifadesidir.

Adalet herkese hakkını vermektir. Büyük ile küçüğü aynı terazide tartamazsınız, güçlü ile zayıfı aynı yarışa sokamazsınız. Hadi erkekle bayan 100 metreyi koşsunlar? Bu adil olabilir mi? Olmaz. Olması gereken nedir? Kadın kadın ile koşar, erkek erkekle koşar. Olması gereken budur.

Önemli olan her iki cinsin öne çıkan hususlarını en ideal şekilde değerlendirerek bir denge kurabilmektir. Dünyada, en az gelişmiş ülkelere destek noktasında, milli gelire oranla bir numaralı ülke Türkiye’dir.

“Biz bir numarayız”

Batı’da bugün bizim yaşlılarımıza verdiğimiz önemi veren bir başka ülke yoktur, biz bir numarayız.

Ülkemizdeki üniversitelerde görev yapan öğretim elemanlarının yarıya yakını, yüzde 44’ten fazlası kadındır. Mimarlarımızın ve avukatlarımızın da yine yaklaşık yüzde 44’ü kadınlardan oluşuyor. Hakim ve savcılarımızın yüzde 31’inden, diplomatlarımızın yüzde 20’den fazlası kadındır. Kadın oranı öğretmenlerde yüzde 56’yı, bankacılarda ise yüzde 51’i buluyor.

Sendika.Org