Dekandan öğrencilerinin Yarkadaş ve Saymaz söyleşilerine sansür: “Yayın ilkeleri” ile örtüşmüyormuş!

Akdeniz Üniversitesi İletişim Fakültesi öğrencilerinin staj yaptıkları Akil Haber Ajansı’nda Barış Yarkadaş ve İsmail Saymaz ile yapılan söyleşiler sansürlendi. Akademisyen ve üniversiteliler sansür üzerine ajanstan ayrıldı, gazeteciler karara tepki gösterdi. Dekan ise sansürü “siyasilik” ve “yayın ilkeleri” ile savundu

Akdeniz Üniversitesi yönetiminin üniversite bileşenleri üzerindeki baskısı İletişim Fakültesi’nde okuyan üniversitelilerin staj yaptıkları Akil Haber Ajansı’na uzandı.

Üniversiteliler ajans için önce gazetecilik kökenli CHP eski Milletvekili Barış Yarkadaş ile söyleşi yaptı. Sitede yayımlanan söyleşi, kısa süre sonra yayından kaldırıldı.

Kısa süre sonra ise Konyaaltı Kitap Fuarı’na katılan gazeteci İsmail Saymaz ile bir söyleşi yapıldı ancak bu söyleşi de yayımlanmasının hemen ertesinde siteden çıkarıldı.

Sansürlemenin İletişim Fakültesi Dekanı Ahmet Ayhan’ın talimatıyla yapılmasının ardından tepkiler gecikmedi. Ajanstan önce akademisyenler, ardından da staj yapan üniversiteliler ayrıldı.

Barış Yarkadaş ve İsmail Saymaz da sansüre sosyal medya hesaplarından tepki gösterdi.

Dekandan sansüre ‘siyasi’ ve ‘yayın ilkeleri’ savunması

Dekan Ayhan da tepkilere karşılıksız kalmadı. Söyleşilerin, ajanstaki akademisyenlerin onayı olmaksızın yapıldığını iddia eden Ayhan, sansürü “siyasilik” ve “yayın ilkeleri” ile savundu:

İçerik olarak siyasi tartışmalara zemin hazırlayabileceği düşünülen öğrenci röportajları, bir eğitim öğretim kurumunun yayın mecrasında olmaması gereken ifadelere yer verildiği gerekçesiyle editoryal ekip tarafından yayından kaldırılmıştır. Lisans öğrencilerinin editoryal süreçleri takip etmeden ve içeriği hakkında bilgilendirme yapmadan sitede yayımlamış olduğu söyleşi, Akil Haber Ajansı’nın yayın ilkeleri ile örtüşmediği için söz konusu siteden kaldırılmıştır.

Sendika.Org