Apartman inşaatı işçilerinin direnişine taşeron şirket sahibi de katıldı

İstanbul Bostancı’da Köroğlu İnşaat’ın apartman inşaatında çalışan işçiler direnişlerinde 37 günü geride bırakırken, taşeron şirketin sahibi de alacaklarının ödenmediğini söyleyerek direnişe katıldı

İstanbul Bostancı’da Köroğlu İnşaat tarafından yapılan bir apartmanın inşaatında çalışan 16 işçinin, ücretlerini alamamaları üzerine başlattıkları iş durdurma eylemi 37. gününü geride bırakırken, direnişe işçilerin bağlı çalıştıkları taşeron şirketin sahibi de katıldı.

ÜCRETLERİ ÖDENMEYEN 15 İNŞAAT İŞÇİSİ 16 GÜNDÜR DİRENİŞTE

Mezopotamya Ajansı’nın haberine göre; 25 Eylül’de iş bırakma eylemine başlayan işçilerden 26 yaşındaki Taner Mutlu, alacakları karşılığında çek ve senet verildiğini ancak bunların da karşılıksız çıktığını anlattı. Kiralarını ödeyemediklerini, kimilerinin konteynırda kalmaya zorlandığını aktaran Mutlu, aralarındaki Afgan uyruklu işçiler içinse şöyle dedi:

Afganistan’dan gelmiş savaş mağduru insanlar. Onlar da üç aydır maaş alamıyorlar. 10 kişinin üç aylık maaşı toplam 56 bin TL. Ben bir şekilde arkadaşımdan alır geçinirim veya bir arkadaşımın evinde kalırım ama onlar kimden alıp geçinecek ya da kimin evinde kalacak. Bu yüzden harçlık için günlük yevmiyeye gidiyorlar.

Mutlu, haklarını alana kadar direnişi sürdüreceklerini söyledi.

Taşeron şirketin sahibi de direnişte

Öte yandan işçilerin direnişine 37. günde kendileri gibi asıl işverenden alacaklarını tahsil edemeyen taşeron şirket Adıgüzel Mermer ve İnşaat AŞ’nin sahibi de Şakir Köni de katıldı.

Asıl işverenden 700 bin TL alacaklarını oyalamalar nedeniyle tahsil edemediklerini, bu nedenle işçilere emeklerinin karşılığını veremediklerini ifade eden Köni, “Firma yetkilileriyle görüştüğümüzde ‘Biz battık, bittik. Gidin adalete başvurun’ diyorlar. Adalete başvuruyoruz ama sonuç alamıyoruz. Neymiş, ‘İflas ettim’, bitti. Defteri kapatmaya götürüyorlar. Mağduriyet yaşıyor, evimize ekmek götüremiyoruz. İşimizi gücümüzü bırakıp, buradaki arkadaşlarla birlikte hakkımızı almaya çalışıyoruz” diye konuştu.

Sendika.Org