Ankara’da TOKİ İşçileriyle Dayanışma Komitesi kuruldu

Ankara’da Mamak’ta ücretleri ve hak edişleri ödenmeyen 220 yirmi TOKİ işçisiyle dayanışma için TOKİ İşçileriyle Dayanışma Komitesi kuruldu

Ankara’nın Mamak ilçesinde bulunan Gülseren TOKİ inşaatında çalışan 220 inşaat işçisinin hak edişleri yaklaşık olarak 2 yıldır, mafyatik ilişkileri ile bilinen Gökhan Saral’ın sahibi olduğu yüklenici firma tarafından ödenmiyordu. Bir kısım işçi ve alt işveren hak edişlerini alabilmek için şantiye önünde direnişe başlamıştı.

Hak edişleri ödenmeyen işçilerle dayanışma kurmak ve işçilerin haklarına sahip çıkmak için Mamak Halkevleri, EMEP Mamak İlçe Örgütü, Mamak Aka-Der, BDSP, HDK ve Hüseyingazi Kültür Derneği, TOKİ İşçileriyle Dayanışma Komitesi kurdu. Komite kuruluunu yayımladığı yazılı açıklama ile yaptı. Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

Mamak TOKİ ikinci etap şantiyesi işçileri iki yıldan beri yaşadıkları haksızlıklardan dolayı direnişe geçmiştir. 220 işçi, son bir yıldır hiç ücret alamamış ve sigorta primleri yatırılmamıştır.

Bu işçilerin bir kısmı haklarını alabilmek için direnişe geçmiştir. Direnişe başlayan işçilere,  TOKİ, 28.11.2018 Çarşamba günü ödeme yapacağını söylemiştir. Ama ödeme yapmak yerine, kolluk tarafından ödeme tarihinde işçi temsilcileri Mamak ilçe emniyet müdürlüğüne götürülmüşlerdir. Burada, işçilere cuma günü ödeme yapılacağı bizzat kaymakam tarafından  ifade edilerek yine benzer şekilde süreci uzatan sözler verilmiştir. Ayrıca işçilere gözaltına alma ve tutuklama gibi tehditlerde bulunulmuştur. Bütün dostlarımızı direnişteki işçilerle dayanışmaya davet ediyoruz. Biz, aşağıda imzası bulunan kurumlar bir araya gelerek TOKİ İşçileriyle Dayanışma Komitesi oluşturduğumuzu kamuoyuna duyuruyoruz. Sizleri de bu direnişi sahiplenmeye, Mamak’ta TOKİ işçilerinin başlatmış olduğu direniş kıvılcımını büyütmeye çağırıyoruz. Cumartesi saat 14:00’te HDP Mamak ilçe’de toplanıyoruz.

İlgili haberler:

Sendika.Org/ Ankara