AKP Sözcüsü Çelik’ten “öğrenci andı” açıklaması: Bahçeli, eleştirilerinde haklıdır

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un “öğrenci andı” kararının itiraz dilekçesini yazan üç Milli Eğitim bürokratını görevden almasının ardından AKP Sözcüsü Ömer Çelik, Bahçeli’nin dilekçeyle ilgili eleştirilerinin haklı olduğunu söyledi

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un “öğrenci andı”na ilişkin Danıştay’a verilen yanıtla ilgili üç bürokratı görevden almasının ardından bir açıklama da AKP Sözcüsü Ömer Çelik’ten geldi. Çelik, Bahçeli’nin dilekçeyle ilgili eleştirilerinin haklı olduğunu söyledi.

Çelik’in konuşmasından satırbaşları şöyle:

Bu bölüm AK Parti’nin görüşünü yansıtmamaktadır. Sayın bakanımızın başkanlığında oluşturulan görüşe aykırı olarak bu konuda avukatların kendi tasarruflarını ortaya koyduğu bir dilekçedir. Bahçeli’nin eleştirisi haklıdır, ahlaki olarak bir hatadır. Batı’da üretilen ulus devlet teorilerinden etkilenerek söylenmiştir.

Bakanımızın ve bakanlığımızın oluşturduğu görüşe rağmen oradaki avukatlar tarafından bu paragraflar oraya ekleniyor. Kontrol etmesi gereken bürokratlar da kontrol etmemiştir. O bürokratlar da görevden alındı, avukatlarla ilişik kesilmiştir, dilekçeden o bölüm çıkarılmıştır. Temyiz süreci devam edecek.

Bürokratlar dilekçede şöyle demişti:

Özellikle 30’lu yıllarda benimsenen politika, artık toprak bütünlüğünü garanti altına alan bir ülkenin milli bütünlüğünü de sağlamasıydı. Öğrenci Andı da bu amaçla benimsenmiş ve ilkokullarda okutulmaya başlanmıştır. Ulus bilincine geç ulaşan bir toplumda bu çeşit sembol ve ritüellerin kullanılarak, ortak bir milli kimlik inşa edilmeye çalışılması anlaşılabilir bir durumdur. Ancak 2023 yılında yüzüncü yılını dolduracak olan Türkiye Cumhuriyeti’nde toplumun zaten bir milli kimlik kazanmış olduğunu kabul etmek gerekir. Yani Öğrenci Andı işlevselliğini yitirmiştir. Hal böyleyken 21. yüzyıl Türkiye’sinde 30’lu yılların ritüellerini benimsemek anakronik (çağdışı) bir yaklaşım olacaktır.

Sendika.Org