Tüketici Hakları Derneği, Ankara’daki doğalgaz sayacı soygununa karşı sokakta

Ankara’da yargı kararına rağmen sayaç değişimini dayatan Başkent Doğalgaz’a karşı Tüketici Hakları Derneği basın açıklaması düzenledi. Dernek, sayaç soygununa karşı yurttaşların izlemesi gereken yolu anlattı

Enerji Piyasası Denetleme Kurulu’nun (EPDK) 26 Haziran 2018 tarihli, 20 yaşını dolduran sayaçların değiştirilebilecek olmasına ilişkin tebliği Resmi Gazete’de yer almıştı. EPDK’nin tebliğine ilişkin açılan davada mahkeme, yürütmeyi durdurma kararı vermişti. Kararda abonenin isteği dışında sayaç değişiminin Tüketici Haklarının Korunması Hakkında Kanun’un 6. Maddesi’ne ve Borçlar Kanunu’na aykırı olduğuna hükmetmişti. Başkent Doğalgaz, mahkemenin bu kararı doğrultusunda söktüğü kartlı sayacı tekrardan abonenin evine bağlarken, aboneden alınan güvence bedeli olarak alınan 406 TL’yi de aboneye geri ödemişti.

Fakat kendisine EPDK’nin kararını dayanak alan Başkent Doğalgaz Dağıtım AŞ, yargı kararını yok sayarak abonelerin isteği dışında kartlı sayaçları mekanik sayaçlarla değiştirmeye, değiştirmeyen yurttaşlara ise gaz vermemeye devam ediyor.

Bugün (12 Ekim) Tüketici Hakları Derneği (THD), Başkent Doğalgaz’ın sayaç dayatmasına ve soygununa karşı dernek binası önünde basın açıklaması yaptı.  Açıklamayı THD Genel Başkanı Turhan Çakar yaptı. Sayaçların soygun aracı olmaması gerektiğini belirten Çakar, Başkent Doğalgaz’ı ve EPDK’yi protesto ettiklerini belirtti. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’na seslenen Çakar, EPDK’nin yaptığı yasal düzenlemenin tüketiciden yana bir düzenleme olmadığı ve derhal iptal edilmesi gerektiğini kaydetti.

Peki Başkent Doğalgaz aboneleri ne yapmalı?

Çakar, açılamasında Başkent Doğalgaz abonelerine seslenerek soyguna karşı yapmaları gerekenleri ise şöyle sıraladı:

  • Elinizdeki belgelerle birlikte ikamet ettiğiniz ilçe kaymakamlığında tüketici hakem heyetine başvurunuz.
  • Tüketici hakem heyetinden hem kartlı sayacınızın tekrar bağlanması hem de ödediğiniz güvence bedelinin tarafınıza geri verilmesi için karar alınmasını isteyiniz.
  • Mahkemeye sunmak üzere, örnek mahkeme kararı ve tüketici hakem heyeti kararı konusunda da Tüketici Hakları Derneği’ne başvuruda bulununuz.

Sendika.Org/ Ankara