Meslektaşları, katledilen Dr. Fikret Hacıosman için eylemdeydi: “Sağlıkta şiddete son”

İstanbul’da çalıştığı özel hastanede silahlı saldırı sonucu yaşamını yitiren Dr. Fikret Hacıosman’ın meslektaşları, saldırıyı kınadı ve sağlıkta şiddeti protesto etti

İstanbul Tabip Odası, Bahçelievler’deki bir özel hastanede çalışan psikiyatri uzmanı Doktor Fikret Hacıosman’ın silahlı saldırı sonucu yaşamını yitirmesini protesto etti.

Bahçelievler Medicana Hastanesi önünde toplanan Dr. Hacıosman’ın meslektaşları, saldırıyı kınayarak “Sağlıkta şiddete son” dedi. Hastanenin başhekimi Dr. Oğuzhan Cücü, CHP Milletvekili Ali Şeker ve CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu da eyleme destek verdi.

Eylemde ilk konuşmayı yapan Türk Tabipler Birliği (TTB) Merkez Konseyi Genel Sekreteri Dr. Bülent Nazım Yılmaz “Biz daha önce de Sağlık Bakanlığı’na seslendik, ‘Bu sesi duyun’ dedik. Ama bugün bile yoklar. Bu anlayışı reddediyoruz” dedi.

Ardından İstanbul Tabip Odası adına Başkan Dr. Pınar Saip yaptığı konuşmada “Tüm bunların neler yaşandığına yanıt bulunması, bunun nedenlerinin ortadan kaldırılması lazım” ifadelerini kullandı.

Açıklama sonrası sessiz yürüyüş

Eylemde İstanbul Tabip Odası Yönetim Kurulu üyesi Prof. Dr. Rukiye Eker Ömeroğlu’nun okuduğu açıklamada “Bir hekimin hastane içerisinde ateşli silahla öldürülmesi sağlık kuruluşlarındaki güvenlik önlemlerinin yetersizliğini göz ardı edilemeyecek, ertelenemeyecek acil bir sorun olduğunu apaçık göstermektedir. Hem hastane yöneticileri hem de kamu idaresi bu sorunu ivedilikle çözmekle sorumludur. Sağlık çalışanları ve Türk Tabipleri Birliği görece basit önlemlerle bile halledilebilecek olan şiddet vakalarına tahammüllerini çoktan kaybetmişlerdi” denildi.

İstanbul Tabip Odası Genel Sekreteri Dr. Osman Öztürk’ün yaptığı kapanış konuşmasının ardından meslektaşları, Dr. Hacıosman’ın cenaze töreninin yapıldığı Bahçelievler Mehmet Ülker Camii’ne sessiz yürüyüş gerçekleştirdi.

Sendika.Org