Candy Hoover Doruk fabrikasında işçi kıyımına karşı iş bırakma eylemi ikinci gününde

Eskişehir’deki Candy Hoover Doruk fabrikasında 16 sözleşmeli işçinin işten atılması üzerine bine yakın işçi iş bıraktı. İşçilerin eylemleri ikinci gününde de devam ederken, patron ise görüntüler alarak işçileri tehdit etti

Eskişehir’de kurulu olup beyaz eşya üretimi yapan Candy Hoover Doruk fabrikasında sözleşme dayatmasına karşı kadro hakları ve iş yükünün yoğunluğuna karşı çalışma koşullarının iyileştirilmesi için eyleme geçen DİSK/Birleşik Metal-İş sözleşmeli işçilerden 16’sı işten atıldı.

İşten atılmaların duyulması üzerine fabrikadaki bine yakın işçi direnişe geçti. Dün (1 Ekim) iş durduran işçiler, eylemlerine bugün de devam etti.

Evrensel’in haberine göre; üretim müdürünün her saat başı videosunu çektirdiği ve “Yaptığınız kanunsuz” diyerek kendilerini tehdit ettiğini belirten işçiler, “Asıl işveren kanunsuzluk yapıyor, toplusözleşmeye uymuyor” diyerek tepki gösterdi.

Candy Hoover’a bağlı Renta ve Doruk fabrikalarında işçiler, sözleşmeli işçilerin kadroya alınması, yemek ve servislerde iyileştirme, baskılara son verilmesi talepleriyle yarım saatlik iş bırakma ve mesaiye kalmama eylemleri yapmıştı. Eylemler üzerine patronla Birleşik Metal-İş temsilciler arasında görüşmeler başlamıştı. İşçilerin taleplerinin 11 maddede toplandığını söyleyen sendika yetkilileri, işçilere yaptıkları açıklamada talepler kabul edilmezse eylemlerin dozunun artarak devam edeceğini söylemişlerdi.

İlgili haberler:

Sendika.Org

WP-Backgrounds by InoPlugs Web Design and Juwelier Schönmann