AYM’den “Siyanüre Hayır” eylemi kararı: Barışçıl gösteri cezalandırılamaz

AYM “Siyanüre Hayır” yürüyüşüne katıldığı için ceza alan 6 kişinin başvurusunu haklı buldu. Kararda, “Barışçıl gösteri cezai yaptırım tehdidine maruz bırakılmamalı” denildi

Bianet’ten Beyza Kural’ın haberine göre, Anayasa Mahkemesi (AYM) Fatsa’da “Siyanüre Hayır” yürüyüşünün düzenleyici kurulunda yer alan ve ‘Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu’na muhalefetten’ 5 ay ceza alan 6 kişinin başvurusunu sonuçlandırdı.

“Barışçıl bir gösterinin veya basın açıklamasının ilke olarak cezai yaptırım tehdidine maruz bırakılmaması gerekir” diyen AYM, yürüyüşün belirlenen yerin dışına taşmasının veya tutanağın verilmemesi de dahil bazı usule ilişkin eksikliklerinin giderilmemesinin tek başına gösteriyi barışçıl olmaktan çıkaramayacağını belirtti.

AYM’ye taşınan davaya konu olan yürüyüş Ordu’nun Fatsa ilçesinde 25 Ocak 2015 tarihinde düzenlendi. Yüzlerce kişinin katıldığı yürüyüş belirlenen güzergahta sonlanmadığı gerekçesiyle yürüyüşünün düzenleyici kurulunda yer alan Ali Demirci, Güven Atabay, İsmet Atar, Metin Kahraman, Şenel Yorulmaz ve Yunis Ertopcu hakkında “Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu’na muhalefetten” dava açıldı.

Yargılama sonucunda mahkeme 6 vatandaşa 5 ay hapis cezası verdi ve hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına hükmetti. 6 kişi, toplantı ve gösteri yürüyüşü düzenleme haklarının ihlal edildiği gerekçesiyle, AYM’ye bireysel başvuruda bulundu.

Yüksek Mahkeme başvuruyu haklı bularak, toplantı ve gösteri yürüyüşü düzenleme hakkının ihlal edildiğine karar verdi.

“Yürüyüş hakkı ihlal edildi”

AYM’nin kararında, “Mahkemece barışçıl niteliğini kaybetmemiş ve şiddet içermeyen toplantı ve gösteri yürüyüşünü düzenleyenler hakkında 5 ay hapis cezası ve hükmün açıklanmasının geri bırakılması kararı verilmesi müdahaleyi haklı kılmaz” diyerek, şunları kaydetti:

Hükmün açıklanmasının geri bırakılması kararının başvurucuların ileride toplantı ve gösteri yürüyüşü düzenlemelerine ya da bu etkinliklere katılmalarına caydırıcı etkisi olacak. Başvurucuların beş yıl denetimli serbestlik altına alınmasının Anayasa’da yer alan kamu düzeni meşru amacının sağlanması için gerekli olmadığı sonucuna ulaşılmıştır. Bu gerekçelerle Anayasa’nın 34. maddesinde güvence altına alınan toplantı ve gösteri yürüyüşü düzenleme hakkının ihlal edildiğine karar vermiştir.

Sendika.Org