Tutuklu gazetecilerin özgürlüğü için balon uçuruldu

Aylardır tutuklu olan ve gelecek hafta duruşmaları olan ETHA ve Özgürlükçü Demokrasi’nden gazetecilerin davasına dikkat çekmek için Bakırköy Kadın Cezaevi önünde, balon uçuruldu

Gazeteciler, Etkin Haber Ajansı’nda tutuklu gazeteciler Pınar Gayıp ve Semiha Şahin ile Özgürlükçü Demokrasi’den Reyhan Hacıoğlu ve Hicran Ürün’ün gelecek hafta görülecek duruşmalarına çağrı yapmak için Bakırköy Kadın Kapalı Cezaevi önünde basın açıklaması yaptı. Açıklamaya, Mezopotamya Haber Ajansı, Etkin Haber Ajansı, Jinnews, Evrensel, Cumhuriyet’ten gazeteciler ve Mezopotamya Kadın Gazeteciler Platformu üyeleri destek verdi.

“Meslektaşlarımızın yaptığı haberler suç değil”

“Gazetecilik suç değildir tutuklu gazetecilere özgürlük” yazılı pankartın açıldığı eylemde ilk olarak DİSK Basın-İş’ten Aylin Kaplan konuştu. Kaplan tutuklu olan gazetecilerin sadece yaptıkları haberlerden dolayı hapsedildiklerini söyleyerek “Gazeteciler, meslektaşlarımızın yaptığı haberler suç değil. Aksine gazetecilerin yaptığı haberler iktidarın suçlarını açığa çıkıyor” dedi. Kaplan herkesin duruşmaya katılması çağrısı yaptı. Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS) Kadın Komisyonu’ndan Gülfem Karataş, kadın gazetecilerin basın özgürlüğü konusunda kararlı duruş sergilediklerini belirtti.

Daha sonra HDP İstanbul milletvekili Züleyha Gülüm söz aldı.Gerçeği açığa çıkarmak isteyen, iktidara karşı söz söyleyen herkesine yargılandığı bir dönemden geçildiğini belirten Gülüm,  “Gazeteci arkadaşlarımız gerçekleri açığa çıkarmak için haber yaptılar. Gazetecinin tutuklanması sadece onun baskı altına alınması değil, aynı zamanda halkın haber alma hakkının engellenmesidir. Gazetecilerin bu kadar çok baskı altına alınmasının sebebi de onların halka gerçekleri aktarıyor olmasıdır. Biz her zaman gazetecilerin yanında olacağız. Onlar da gerçekleri yazmaya devam edecekler” ifadelerini kullandı.

Konuşmaların ardından basın açıklamasını Taylan Öztaş okudu.

“Sizlerin de bildiği gibi, Nisan ayından beri Etkin Haber Ajansı editörleri Pınar Gayıp ve Semiha Şahin ile  Özgürlükçü Demokrasi’den editör arkadaşlarımız Reyhan Hacıoğlu ve Hicran Ürün, Bakırköy Kadın Cezaevi’nde tutuluyor” diyerek sözlerine başlayan Taylan, “Arkadaşlarımız, aylar önce bir gece evlerine yapılan baskınla haksız ve hukuksuz şekilde gözaltına alındı ve tutuklandı. Meslektaşlarımızın,  iddianamelerine baktığımızda haberleri suç unsuru olarak gösteriliyor. Biz, arkadaşlarımızın gelecek hafta görülecek olan duruşmalarda, serbest bırakılacağını, bu hukuksuz tutuklamanın biran önce sona ereceğini umuyoruz. Umuyoruz ve istiyoruz ki arkadaşlarımız, meslektaşlarımız biran önce haberlerine ve sokaklara yeniden kavuşsun” dedi.

Halkın haber alma ve gazetecilerin haber yapma hakkı düşünüldüğünde, davaya katılımının önemli olduğunu belirten Taylan, “Bu nedenle tüm kamuoyunu, önce pazartesi günü ETHA’dan, sonra,  çarşamba günü de Özgürlükçü Demokrasi’den 6’sı tutuklu 14 gazeteci arkadaşımızın Çağlayan’da bulunan İstanbul Adliyesi’ndeki 23. Ağır Ceza Mahkemesi’ne davet ediyoruz”diye konuştu.

Açıklamanın ardından balonlar uçuruldu.

Sendika.Org