Tutuklu gazetecilerden Şahin ve Gayıp 10 Eylül’de hakim karşısına çıkacak

Nisan ayından beri hapishanede olan ETHA çalışanları Semiha Şahin ve Pınar Gayıp 10 Eylül’de hakim karşısına çıkacak

Nisan ayından beri hapishanede olan ETHA çalışanları Semiha Şahin ve Pınar Gayıp 10 Eylül’de İstanbul 23. Ağır Ceza Mahkemesi’nde hakim karşısına çıkacak.

ETHA’nın haberine göre gazeteci Şahin ve Gayıp, sosyal medya paylaşımları gerekçe gösterilerek “örgüt üyesi olmak ve örgüt propagandası yapmakla” suçlanıyor. Gazeteci Şahin’e ayrıca “2911 Sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Yasası’na muhalefet etmek” suçlaması yöneltildi. Gazetecilerin hapishane koşullarındaki uyguları protesto etmek için yaptıkları açlık grevi de “örgüt üyeliğinin delili” olarak gösterildi.

Gözaltına alındıkları haberi suç sayıldı

Savcı Mustafa Dağlı tarafından hazırlanan iddianamede ETHA çalışanları Şahin ve Gayıp’ın  gözaltına alınmasının ardından ETHA tarafından yapılan  “Ajansımızın çalışanları gözaltına alındı” başlıklı haber delil sayıldı.

ETHA’dan duruşmaya çağrı

ETHA, AKP iktidarı döneminde tutuklanan gazeteci sayısının arttığına dikkat çekerek, “Meslektaşlarımızla dayanışmamızı eksik etmeyelim” dedi. ETHA, başta gazetecilik meslek örgütleri olmak üzere herkesi 10 Eylül’de görülecek duruşmaya davet etti.

Sendika.Org