Bilimsel ve Laik Eğitim Hareketi, LGS yerleştirme sonuçlarına karşı İl Milli Eğitim Müdürlüğü’ndeydi

Bilimsel ve Laik Eğitim Hareketi, liselere geçiş sınavı yerleştirme sonuçlarının açıklanmasının ardından “Tercihimizi değiştirmiyoruz, Anadolu Lisesi istiyoruz” diyerek İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü önündeydi

Geçtiğimiz günlerde liselere giriş sınavının yerleştirme sonuçları açıklandı. Yerleştirme sonuçlarının açıklanmasının ardından bugün (8 Ağustos) Bilimsel ve Laik Eğitim Hareketi, İstanbul Milli Eğitim Müdürlüğü  önünde “Tercihimizi değiştirmiyoruz, Anadolu Lisesi istiyoruz” diyerek eylemdeydi. Açıklamayı Bilimsel ve Laik Eğitim Hareketi adına Kemal Doksanyedi okudu.

Doksanyedi, sınav sisteminin bir anda değiştirilmesine karşı birçok kere İl Milli Eğitim Müdürlükleri önünde geldiklerini anımsattı. Sınav sonuçlarının ardından yaşananları “kaos” olarak nitelendiren Doksanyedi, “Yüksek not ortalaması ile açıkta kalanlar, uzak komşusu daha düşük not ortalaması ile yerleştiği halde evine en yakın okula yerleşmeyenler, açıkta kalma kaygısıyla istemediği okulları tercih etmek zorunda kalanlar… Kimin neye göre hangi okula yerleştiğini kimse anlayamadı” dedi.

Çocuklarının inancı kalmadığını, mutsuz ve gelecek kaygısı taşıdığını belirten Doksanyedi, “Bu duygular bu yaştaki çocuklar için çok ağır. Biz veliler biliyoruz ki eğitim geleceğimizdir. Eğitimde yapılan hataların ise telafisi yoktur” dedi. Doksanyedi, Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un bu sorunları görmeye ve ortaya çıkan adaletsiz tablonun düzeltilmesi için göreve çağırdı.

Doksanyedi sözlerine şöyle devam etti:

Bakanlığın eğitim sorunlarını çözmeye gücü yetmez” diyen başta İstanbul İl Milli Eğitim Müdürü olmak üzere bürokratlarınızı görün ve gözden geçirin. Kendilerini defalarca uyardığımız halde çözüm üretmek üzere koltuk işgal edenler çözüm üretemiyorsa gereği yapılsın.

Eğitimde akşamdan sabaha ve keyfi biçimde yapılan değişiklikler bugün yaşanan mağduriyetin ve kaosun sebebidir. Çocuklara ve velilere bir işkence haline dönen eğitim sisteminin bir an önce normale dönüştürülmesi ve gerçek bir sistem haline getirilmesini istiyoruz.

Aslında görünen köy kılavuz istemiyor. Sayılar ortada. Anadolu Liseleri kontenjanı yeterli gelmedi ama veli ve öğrenciler imam hatip ve meslek liselerini de seçmedi. Çünkü okullar, eğitimde kümülatif ihtiyaca bakılmadan plansızca açıldılar.

Şimdi önümüzde neredeyse tek bir pratik çözüm bulunmaktadır. Kontenjanlarının çoğu boş olan okulları belli merkezlerde toplayıp, boşalan okulların Anadolu liselerine çevrilmesi gerekmektedir.

Hızlı bir planlama ile yeniden lise programlarının belirlenmesi, tercihlerde lise türü dayatmasından vazgeçilmesi ve çocuklarımıza daha fazla zarar vermeden hatadan dönülmesini bekliyoruz.

Sendika.Org