2 yıldır imam hatibe karşı direnen İsmail Tarman velileri okullarını kazandı

İsmail Tarman Ortaokulu velilerinin okullarının ortaokul olarak kalması için 2 yıldır kesintisiz verdikleri mücadele sonuç verdi, açılan dava kazanıldı

İstanbul Levent’te bulunan İsmail Tarman Ortaokulu velileri 2016’dan beri okullarının ortaokul olarak kalması için mücadele ediyor. İsmail Tarman Ortaokulu bundan 2 yıl önce imam hatipleştirme hamlesi ile karşı karşıya bırakıldı. Bu haberin ertesinde eğitim hakkına sahip çıkan velilerin başlattığı yaklaşık iki yıl süren bir mücadele başladı. İmam hatipleştirme kararının duyulduğu ilk hafta binlerce imza toplanıldı ve okul önünde, ilçe ve il milli eğitim müdürlükleri önünde kitlesel eylemler gerçekleştirildi.

Veliler bu süreçte okul önlerinde nöbet tuttu, imza kampanyası düzenledi, milli eğitim müdürlüklerine başvurdu. Mücadeleyi kesintisiz sürdüren veliler dava sürecini de başlattı. Bugün (23 Temmuz) davanın kazanımla sonuçlandığı ve okulun imam hatibe çevrilmeyeceği öğrenildi.

Veliler mücadelelerini her platformda anlattı

Davaya müdahil olan Bilimsel ve Laik Eğitim Hareketi gönüllüsü ve İsmail Tarman Ortaokulu velisi Oya Üstündağ, okulları için verdikleri mücadeleyi Sendika.Org’a şöyle değerlendirdi:

Mücadelemiz sırasında okul önünde basın açıklamaları ve yürüyüşün yani sıra okul açılışında düdüklü protestomuz çok etkili oldu ancak kendimizi daha geniş kitlelere duyurabilmek için her platforma katılmaya ve mücadelemizi anlatmaya basladık. Bu buluşmalardan birini Akatlar Kültür Merkezi’nde diğerini de TMMOB’da gerçekleştirdik. Tüm siyasi partilerin il ve ilçe teşkilatlarına giderek derdimizi anlattık, yine tüm partileri TBMM’de ziyaret ettik. TBMM Eğitim Komisyonu üyelerine durumumuzu anlatan mektuplar yazdık. 100’den fazla basın mensubuna, köse yazarına mektup yazarak okulumuzun ve eğitimin durumunu anlatmaya çalıştık. Bizim ile aynı veya benzer durumdaki okullar ve proje okulları ile irtibata kendilerine destek olduk. Eğitim sendikaları, Veli- Der, Halkevleri, Haziran Hareketi gibi eğitim ile ilgisi olan kurum ve kuruluşlar ile iletişime geçtik. Bilimsel ve Laik Eğitim Hareketi’ni kurduk.

“Bu mücadele eğitim hakkından vazgeçmeyen velilerin kazanımıdır”

Ortaokul için verilen mücadelede sürecin başından itibaren takipçi olan Bilimsel ve Laik Eğitim Hareketi gönüllüsü Burcu Yangın ise şunları kaydetti:

İsmail Tarman Ortaokulu bundan 2 yıl önce imam hatipleştirme hamlesi ile karşı karşıya bırakıldı. İmam Hatip okullarının yoğun olduğu bir bölgede çocuklarının dini eğitim almasını istemeyen velilerin tercih ettikleri bir okul iken okulların tatil olmasına iki hafta kala apar topar imam hatip olması kararı gündeme getirildi ve bu haberin ertesinde eğitim hakkına sahip çıkan velilerin başlattığı yaklaşık iki yıl süren bir mücadele başladı. İmam hatipleştirme kararının duyulduğu ilk hafta binlerce imza toplanıldı ve okul önünde, ilçe ve il milli eğitim müdürlükleri önünde kitlesel eylemler gerçekleştirildi. Eş zamanlı olarak hukuksal mücadele başlatıldı ve İsmail Tarman Ortaokulu velilerinin ısrarla okullarının önünde tuttukları nöbetler ve bulundukları her platformda direnişlerini sürdürme kararlılığını göstermeleri okulun yeniden normal eğitim veren bir okula dönüşmesinin en önemli nedenlerindendir. Bileşenleri arasında İsmail Tarman Ortaokulu velilerinin de olduğu Bilimsel Laik Eğitim Hareketi İsmail Tarman Ortaokulu mücadelesini destekledi ve gerek okul önünde gerekse başka eylem ve etkinliklerde bu direnişin sesini duyurmasına vesile oldu. İsmail Tarman Ortaokulu mücadelesi eğitim hakkından vazgeçmeyen velilerin kazanımıdır ve örnek olacak bir deneyimdir.

“Kararlı mücadele sonunda davayı kazandık”

Eğitim Hareketi gönüllüsü ve veli Günay İmir ise bu süreçte imza kampanyası da başlattıklarını belirterek şunları ekledi:

İki yıl önce okulumuz imam hatip dönüştürüldü biz de İsmail Tarman  Ortaokulu velileri olarak önce imza kampanyası başlattık. Bin 200 öğrencisi olan okulun 970 veli imzası alarak il ve ilçe milli eğitime dilekçe verdik. Yanıt alamayınca o imzalarla İstanbul Valiliği’ne başvurduk yine cevap alamadık sonra dava açtık. Dava iki yıl sürdü ve biz yılmadan okul önünde nöbet tuttuk. İki yıl sonra kararlı mücadele sonunda davayı kazandık.

“İnatla biz haklıyız burayı kazanacağız dedik”

İsmail Tarman Ortaokulu velilerden İrfan Arslan da süreci şöyle anlattı:

Okulumuzun dönüştürülmesinin hiçbir dayanağı olmadığını ilçe, il milli eğitim müdürlükleri, kaymakamlık ve İstanbul Valiliği olmak üzere her kuruma itirazımızı veliler ve mahalleli olarak yaptık. Sonuç alamayınca TBMM’ye gittik. Oradan da sonuç alamadık. Veliler bu işin kanuna aykırı olduğuna dair dava açtılar ve bu sürede biz okulun önünde nöbet tuttuk. Yağmurda, karda, güneşte ‘inatla biz haklıyız burayı kazanacağız’ dedik bekledik. sonuçta mahkeme lehimize karar verdi. Mutluyuz bilimsel ve laik eğitime geri dönüldüğü için.

İlgili haberler:

Sendika.Org