Veliler sınav öncesi eylemde: Yeni sistem TEOG’u bile aratıyor

Bilimsel ve Laik Eğitim Hareketi çağrısıyla yarın yapılacak olan Liselere Geçiş Sınavı (LGS) öncesi veliler, yeni sisteme karşı İstanbul İl Milli Eğitim binası önünde eylem yaptı

Bilimsel ve Laik Eğitim Hareketi çağrısıyla yarın yapılacak olan Liselere Geçiş Sınavı (LGS) öncesi veliler, yeni sisteme karşı İstanbul İl Milli Eğitim binası önünde eylem yaptı. Veliler yaptıkları açıklamada, bir gecede Tayyip Erdoğan’ın emriyle kaldırılan TEOG’un yerine gelen sistemin, TEOG’u bile arattığına dikkat çekti.

Açıklamada “Nitelikli olarak açıklanan okullar arasında 34 ilde tek bir anadolu lisesi bulunmuyor. Geçen yıl 485 puanla öğrenci alan okullar, listede kendine yer bulamazken, 300 puanlı okullar listede yer alıyor. MEB, ‘Nitelikli’ diye anılan bu okulların hangi kritere göre seçildiğinin cevabını veremiyor” denildi.

Eyleme Laik ve Bilimsel Eğitim Platformu, Veli-Der, Laik Eğitim Meclisleri, Halkevleri, Birleşik Haziran Hareketi, CHP İstanbul Milletvekili Ali Şeker ve Sibel Özdemir ile CHP İl Başkanı Canan Kaftancoğlu ve CHP İl Başkanvekili Necati Ekşi’nin katıldı.

“Bu sistemi reddiyorum”

Söz alan Küçükçekmece’den bir veli, “İlçede bu yıl 12 bin 800 ortaokul mezunu olacak. Lise kapasitesi ise 8 bin. 4 bin 800 öğrenci açık liseye gidecek. Sekiz mahallede hiç lise yok. Ayrıca yeni sistemde beş tercih yapmak zorundayım. Mecburen imam hatip ya da meslek lisesi tercihi yapmak zorundayım. Sonra da bana ‘kendin tercih ettin’ diyecekler. Bu sistemi reddiyorum, benim tercihim değil” diye konuştu.

Cağaloğlu Anadolu Lisesi, Kadıköy Anadolu Lisesi, Kağıthane bölgesi velilerinin de söz aldığı basın açıklamasında konuşan CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu, “Buradan bakana seslenmiyorum. Çünkü bir adamın iki dudağı arasında sistem değişiyorsa ve bakanın haberi olmuyorsa, seslenmiyorum. Eğitim sistemi her iktidar değiştiğinde değişebilir bir sistem olmamalı. Yüzyıllar boyunca sürecek bir sistem olmalı” dedi.

Sendika.Org