“Tamam” diyenler ekranı sokağa kurdu: Tamam TV, Yoğurtçu Parkı’nda yayına başladı

“Seçim televizyondan gösterilmiyor, halk kendi ekranını kuruyor” diyerek yola çıkan Tamam TV ilk yayınını Kadıköy Yoğurtçu Parkı’ndan gerçekleştirdi. Tamam TV’nin yayını facebook ve scope üzerinden canlı olarak yayımlandı. Çok sayıda gazeteci ve basın kuruluşunun da takip ettiği yayını Artı TV canlı olarak kendi ekranına taşıdı

24 Haziran seçimleri yaklaşırken medyadaki sansüre, otosansüre ve tek sesliliğe karşı “Seçim televizyondan gösterilmiyor, halk kendi ekranını kuruyor” yeni bir alternatif medya çalışması olarak yola çıkan Tamam TV, ilk yayınını Kadıköy Yoğurtçu Parkı’nda gerçekleştirdi.

Parka bir sahra stüdyosu ve büyük ekran kuruldu. “Tamam” sözünün nasıl muhalefetin ortak sloganına dönüştüğünü hatırlatan videolar ve Tamam TV’nin kuruluş amacını anlatan kısa bir girişin ardından yayın forum biçiminde ilerledi.

Milletvekili adayları, seçim güvenliği çalışması yürüten inisiyatifler, demokratik kitle örgütü temsilcileri, gazeteciler ve yayına katılmak üzere parka gelen yurttaşlar söz alarak sansürü aşmak ve seçim güvenliğini sağlamak için neler yapmak gerektiğini konuştu.

Aynı anda pek çok mecrada

Scope ve facebook üzerinden yapılan canlı yayın parktaki ekrandan ve internet üzerinden izlendiği gibi eşzamanlı olarak Artı TV ekranında da yayımlandı. Yabancı basın kuruluşları dahil çok sayıda basın kuruluşu ve gazetecinin izlediği yayın sırasında özgürüz.org da kendi scope kanalından yayın yaptı.

Sunuculuğunu İrem Afşin ve Ali Ergin Demirhan’ın yaptığı yayına konuk olanlar arasında şu isimler vadı: Memleket Biziz çağrıcılarından Ali Çerkezoğlu, CHP Milletvekili Adayı Sera Kadıgil, HDP Milletvekili Adayı Erkan Baş, Memleket Biziz çağrıcılarından TÖP eş sözcüsü Perihan Koca, Seçim Süreci Meclisleri’nden Eymen Demircan, Halkevleri Eş Genel Başkanı Nuri Günay, Kaldıraç’tan Yusuf Alp, Bir Adım Daha İnisiyatifi’nden Hakan Öztürk, gazeteciler Mehveş Evin, Çağrı Sarı ve Gökhan Biçici, Demokrasi İçin Birlik’ten eski CHP milletvekili Binnaz Toprak, Memleket Biziz çağrıcılarından Çiğdem Çidamlı, bağımsız gazeteci Fatih Pınar.

Ayrıca “Tamam de Fatih”, “Sarıyer Memleket Biziz Meclisi” ve Kadın Savunma Ağı’ndan temsilciler de yayına katılarak seçim sürecinde yürüttükleri çalışmaları anlattı. Yayın sırasında izleyicilerin Twitter üzerinden gönderdiği mesajlar da okundu.

Park forumları birbirine Tamam TV ile bağlandı

Yayın sırasında İstanbul’un bir başka parkında, Sporcular Parkı’nda düzenlenen forumdan CHP milletvekili adayı Ali Şeker’in canlı yayını üzerinden bağlantı kuruldu. Sporcular Parkı’ndaki forum Yoğurtçu Parkı’ndan Tamam TV ekranından izlendi. Bakırköy’de KHK’lere karşı eylem yaparken gün içinde iki kez saldırıya uğrayan KESK üyeleri de eve dönüş yolunda otomobil içinden yaptıkları video kayıt ile yayına katıldı.

İki buçuk saate yakın süren yayının ardından Tamam TV ekibi, bir sonraki yayında daha iyi bir teknik hazırlık, daha fazla park forumundan daha çok canlı bağlantı ile yine bir parkta yayında olacaklarını duyurarak izleyicilerle vedalaştı.

Hakan Bintepe’nin objektifinden Tamam TV’nin ilk yayını:

 

Scope yayını:

Facebook yayını:

 

 

Sendika.Org