Şiddete maruz kalan 12 bin kadın, güvenlikleri sağlanamadığı için oy kullanamayacak

Türkiye’de kadın sığınma evinde kalan ve şiddete maruz kalmış 12 binden fazla kadın 24 Haziran seçimlerinde oy kullanamayacak

Türkiye’deki 137 kadın sığınma evinde kalan ve şiddetten kaçan 12 binden fazla kadın, 24 Haziran seçimlerinde seçim güvenlikleri sağlanamadıkları gerekçesiyle 24 Haziran seçimlerinde oy kullanamayacak.

Hürriyet’ten Buse Özel ve Gizem Karadağ’ın haberine göre, Türkiye Kadın Dernekleri Federasyonu Başkanı Canan Güllü YSK’nın bir madde ile kadın sığınma evindeki kadınlar için geçici bir kimlik kartıyla ya da sığınma evlerine yeni bir sandık açabilmesi gerektiğini belirterek, “Geçtiğimiz günlerde engelli vatandaşlar için gezici sandık sistemi ortaya çıkmıştı. O tür bir değişim ve dönüşüm ile sığınma evlerindeki kadınlara devlet elini uzatarak bir önlem yaratabilir aslında. Pazar gününe kadar bile yapılabilir ya da kalırsa ikinci tura da yetişebilir” dedi.

“Adresler ŞÖNİM olarak gösterilebilir ve oy kullanabilirler”

Avukat Aylin Moralıoğlu ise 6284 sayılı kanuna göre şiddet mağduru kadın kimlik bilgilerinin değiştirilmesi ya da gizlenmesinin talep edebileceğini belirterek, “Sığınmaevleri, Ailenin Koruması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesine Dair Kanun ile Şiddet Önleme ve İzleme Merkezleri’ne (ŞÖNİM) bağlı. Bu merkezler de Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’na bağlı. Burada kalan kadınların adresleri ŞÖNİM olarak gösterilebilir ve oy kullanabilirler” ifadelerini kullandı.

Sendika.Org