İnce’den Kandil çıkışı: “Erdoğan’ın derdi operasyon yapmak değil, buradan oy devşirmek”

CHP’nin Cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce “Erdoğan’ın derdi Kandil filan değil derdi seçim. Kandil’den oy devşirebilir miyim hesabıdır bu” dedi

24 Haziran seçimlerine haftalar kala Saray-AKP iktidarının dilinden düşürmediği Kandil’e yönelik askeri operasyon çıkışlarına CHP’nin Cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce’den tepki geldi.

NTV’de yayınlanan “Seçime Doğru” programına katılan İnce, “Mesela Kandil’e yönelik bir operasyondan bahsediyor yetkililer. İçişleri bakanının, sayın cumhurbaşkanının açıklamaları var. ‘Her an bu operasyon gerçekleşebilir’, ‘Kandil’e girilebilir, gün sayıyoruz’ diyorlar” şeklindeki soruyu şöyle yanıtladı:

Çok üzülüyorum buna. Şimdi diyelim ki Kandil’e operasyon yapacaksınız davulla zurnayla operasyon olur mu? Bu ‘çıkın oradan biz geliyoruz’ demektir. Erdoğan’ın derdi Kandil filan değil derdi seçim. Kandil’den oy devşirebilir miyim hesabıdır bu. Bu devlet adamlığı değildir bu siyasetçiliktir. Siyasetçi gelecek seçimi devlet adamı gelecek nesilleri düşünür. Senin bunu meydanlarda konuşma derdin milliyetçi duyguları körükleyerek oy devşirmektir. Yapamayacağını bal gibi de biliyor.

“ABD ile anlaşmadan bunu yapamayacağınızı herkes biliyor”

Sunucu Ahmed Arpat’ın “Karşı mısınız siz?” şeklindeki ikinci sorusu üzerine de Muharrem İnce şu yanıtı verdi:

Ben başka bir şeyi tartışıyorum. Davulla zurnayla operasyonun yapılacağının duyurulmasının yanlış olduğunu, bu sıcak siyasetin bir parçası olur. İkincisi Kandil sınırımıza 110 kilometre uzaklıkta, boyu da güneye doğru 30 kilometre, genişliği de 5 kilometre. Korkunç bir coğrafya. ABD’nin helikopterleri iniyor kalkıyor orada. Hemen batısı İran. Yani siz İran’la anlaşmadan, ABD ile anlaşmadan bunu yapamayacağınızı herkes biliyor. Ben biliyorum. Seçim öncesinde yok operasyondu yapıyorduk, yapamayacaklar göreceksiniz. Ama bunu siyaset kullanmaları orduyu da küçük düşürür, devleti de küçük düşürür. Ciddi olalım bu konuda ciddiyete davet ediyorum Erdoğan’ı ve hükümeti. Sen seçimde iki fazla alacaksın diye orduyu yıpratma, ortalık yerde bunları konuşma. Operasyon yapacaksın da seçime 48 saat kala yapacaksın da neden bir ay öncesinden duyuruyorsun. Derdin operasyon yapmak mı sandıkta oy almak mı?

İlgili haberler:

Sendika.Org