Güney Kore: ABD askerlerinin barış anlaşmasıyla ilgisi yok

Güney Kore Devlet Başkanı Moon Jae-in ülkede konuşlu ABD askerleri ile KDHC ile gelecekte imzalanması olası barış anlaşmasının ilgisi olmadığını söyledi. Moon, anlaşma imzalansa bile ABD askerlerinin ülkede kalmayı sürdürebileceğini duyurdu

Güney Kore Devlet Başkanı Moon, Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti (KDHC) ile bir barış anlaşması imzalanırsa ülkede konuşlu ABD askerlerinin Güney Kore’den ayrılması gerektiği yönündeki iddiaları reddetti.

Yaklaşık 28.500 ABD askeri, 1953’te ateşkesle sona eren Kore Savaşı’ndan bu yana Güney Kore’de  konuşlanmış durumda. İki ülke hala teknik olarak savaşta sayılsa da KDHC lideri Kim Jong-un ile Moon geçen haftaki tarihi zirvede 65 yıllık ateşkesi barış anlaşmasına çevirmek için birlikte çalışma konusunda mutabık kalmıştı.

“ABD üssünün barış anlaşması ile ilgisi yok”

Moon yaptığı açıklamada “ABD Kore Kuvvetleri (USFK),  ABD-Kore ittifakı ile ilgili bir konu. Bunun barış anlaşması imzalamakla bir ilgisi yok” ifadelerini kullandı.

Moon’un sözleri, danışmanlarından akademisyen Moon Chung-in’in Foreign Affairs dergisinde yayımlanan makalesinde  Pyongyang ile bir barış anlaşması imzalanırsa ülkede konuşlu olan ABD askerlerinin varlığının sorgulanabileceğini yazmasının ardından geldi.

Danışman Moon Chung-in  makalesinde barış anlaşması sonrası “ABD askerlerinin Güney Kore’de devam eden varlığını meşrulaştırmanının zor olabileceği” yorumunu yapmıştı.

Devlet Başkanı Moon’un sözcüsü Kim Eui-kyeom ise danışmanın “bu sözlerle daha fazla karmaşa yaratmaması” konusunda uyarıldığını açıkladı.

ABD ve Güney Kore’den ortak tatbikat

Bu arada Güney Kore Savunma Bakanlığı bir dizi ABD savaş uçağının olağan ortak tatbikata katılmak için Güney Kore ‘ye geldiğini doğruladı. Yerel medya 8 adet F-22 uçağının güneydeki Gwangju kentinde bulunan hava üssüne vardığını belirtti.

F-22 ‘Raptor’ hayalet uçakları son olarak geçen aralıkta KDHC’nin kıtlalararası balistik füze denemesinin ardından, ABD ve Güney Kore’nin şu tarihe kadar yaptıkları en büyük hava tatbikatına katılmak üzere ülkeye gelmişti.

KDHC normalde hayalet uçakların Güney’e gelmesine sert tepki veriyordu. ‘Max Thunder’ adı verilen ve iki ülkeden 100 hava aracının katılacağı tatbikatın 11 Mayıs’ta başlaması ve 2 hafta sürmesi bekleniyor.

Kaynak: Sputnik Türkiye