Kadınlar, 8 Mart’ta Türkiye’nin dört bir yanında coşkuyla meydanları doldurdu

Kadınlar, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde Türkiye’nin dört bir yanında coşkuyla meydanları doldurdu. İstanbul’da her yıl olduğu gibi İstiklal Caddesi’nde buluşan kadınların sloganı “Hayatlarımız, mücadelemiz, isyanımız feminizm” oldu. Karadenizli kadınlar, “İsyanımız başka bir dünya için” derken Kürt illerinde kadınlar “Baharı da barışı da kadınlar getirecek” diyerek bir araya geldi. Çukurovalı kadınlar, “Savaşın var olmadığı bir dünya yaratmaya çağırıyoruz” dedi

BİNLERCE KADIN İSTİKLAL’DE BULUŞTU: “HAYATIMIZ, İSYANIMIZ, MÜCADELEMİZ FEMİNİZM”

ANKARA’DA KADINLAR 8 MART’TA SOKAKTA: “KADINLAR TESLİM OLMAYACAK!”

Eskişehir 

Eskişehir Demokratik Kadın Platformu’nun (EDKP) çağrısıyla Espark AVM önünde bir araya gelen kadınlar, “Yaşamın kendisiyiz, birlikte güçlüyüz” pankartı açtı.

Adalar Migros’a kadar sloganlar ve zılgıtlarla yürüyen kadınlar, “Yaşasın kadın dayanışması”, “Kadınlar yürüyor mücadele büyüyor”, “Susma haykır eşcinseller vardır”, “Kadın yaşam özgürlük” sloganlarını attı. Eylem, basın açıklamasının ardından sona erdi.

KÜRT İLLERİNDE 8 MART: “BAHARI DA BARIŞI DA KADINLAR GETİRECEK”

KARADENİZ’İN DÖRT BİR YANINDA KADINLAR 8 MART’TA SOKAKTA: “İSYANIMIZ BAŞKA BİR DÜNYA İÇİN”

ÇUKUROVALI KADINLAR: “SAVAŞIN VAR OLMADIĞI BİR DÜNYA YARATMAYA ÇAĞIRIYORUZ”

İzmir

İzmir’de 8 Mart yürüyüşünün OHAL gerekçesi ile yasaklanmasının ardından kadınlar Alsancak Leman Kültür önünde buluştu. Basın açıklamanın ardından “Şimdi dağılıyoruz” diyen kadınlar polis barikatını aştıktan sonra Kıbrıs Şehitler Caddesi’ni eylem alanına çevirdi. Bazı kadınlar sokak müziği yapanlara sloganları ile eşlik ederken bazıları ise halaylar çekti. Polisin yürüyüşü engellemek istemesine karşı kadınlar dans ederek yasağı protesto etti.

Edirne

Edirne Kadın Platformu çağrısıyla İlhan Koman Parkı’nda bir araya gelen kadınlar “Kadınlar susmaz, bu isyan durmaz” sloganıyla bir araya geldi. Şarkılar ve zılgıtlarla Saraçlar Caddesi’ne yürüyen kadınlar PTT önüne geldiklerinde basın açıklaması yaptı. Açıklamanın ardından da balonlarını uçurdular.

 

Çanakkale

Çanakkale kadın dayanışmasının çağrısı Golf Çay Bahçesi önünde bir araya gelen kadınlar Mümtaz Pirinçiler Meydanı’na yürüdü. “Özgurlukte ısrarcıyız, yaşamda kararlıyız” pankartı ile yürüyen kadınlar slogan, şarkılar ve dövizleri ile Çanakkaleli kadınları dayanışmaya çağırdı. Yürüyüşün ardından Mümtaz Pirinçiler Meydanı’na gelen kadınlar şarkı, halaylar ve danslar ile eğlendi.

Çorum

Çorum Kadın Platformu’nun çağrısı ile kadınlar “Kadınız, her yerdeyiz, birlikte güçlüyüz” diyerek Yeni Kent Meydanı’nda buluştu. “Biz istersek hayat değişir, biz istersek dünya değişir” diyen kadınlar eşitlik, özgürlük ve barış için mücadeleye devam edeceklerini vurguladı. Açıklamanın ardından 10 Mart’ta saat 10.30’da Çorum Kadın Platformu’nun düzenlediği kahvaltı etkinliğine çağrı yapıldı.

Kocaeli

8 Mart feminist gece yürüyüşünün Kocaeli’de yasaklanmasının ardından kadınlar 7  Mart’ta kent merkezinde bulunan Yahya Kaptan Mahallesi’nde bir araya gelerek yürüyüşü gerçekleştirmişti.

KOCAELİLİ KADINLAR VALİLİĞİN YASAĞINI DELDİ: 8 MART YASAKLANAMAZ!

8 Mart’ta da kadınlar Kocaeli Kadın Platformu’nun çağrısıyla İnsan Hakları Parkı’nda bir araya gelerek basın açıklaması yaptı. Açıklamaya CHP Kocaeli Milletvekili Fatma Hürriyet Kaplan’ın yanı sıra çok sayıda kadın ve LGBTİ’ler katıldı.

Bursa

Bursa’da 8 Mart’ta bir araya gelerek sağanak yağmura rağmen sokağa çıkan kadınlar Setbaşı’ndan Heykel’e yürüyerek basın açıklaması gerçekleştirdi.

İzmir

İzmir Kadın Platformu’nun çağrısıyla Alsancak’ta eski Leman Kültür önünde bir araya gelen yüzlerce kadın, etrafını saran yüzlerce polise inat sokakları terk etmedi. İki saati aşkın süre toplanma alanında, zılgıtlarıyla halaylarıyla yürüşlerinin OHAL nedeniyle yasaklanmasını protesto eden kadınlar “ne yaparsanız yapın eşitliği, özgürlüğü, laikliği ve barışı kadınlar kazanacak” dedi.

Eylem boyunca sık sık “aç aç yolu aç” sloganlarıyla Alsancak’ı inleten kadınlar, Eğitimsen 2 Nolu Şubenin kadın erbane grubunun dinletisi sonrası basın açıklaması yaptı.  Açıklamada “Tek Adam’a karşı “hayır bitmedi” diyen barışı, eşitliği, özgürlüğü, adaleti savunan; tacize tecavüze, şiddete, erkek egemenliğine, OHAL’e, KHK’lara karşı yaşamı savunan kadınlar olarak, susmuyoruz, korkmuyoruz, itaat etmiyoruz” denildi.

Antalya

Antalyalı feministlerin günler öncesinden Üç Kapılar’a çağrısını yapmaya başladığı Feminist Gece Yürüyüşü, Valilik tarafından yasaklandı. Kadınlar tüm engellemelere rağmen Attalos Meydanı’nda bir araya gelerek sloganlar, zılgıtlar, halaylar ve şarkılar eşliğinde 8 Mart Dünya Kadınlar Gününü kutladı.

Alanda yapılan basın açıklamasında, “Geçen 8 Mart’tan bu yana OHAL altında yaşamaya, savaşla terbiye edilmeye çalışılmaya, kadınlara yönelik gün geçtikçe artan saldırılara maruz kalmaya devam ediyoruz” denildi.

Sendika.Org