Bilimsel ve Laik Eğitim Hareketi: Çember Sistemi İstanbul’da kaosa yol açacak

Bilimsel ve Laik Eğitim Hareketi basın mensupları ile buluşarak TEOG’un kaldırılmasından sonra yerine getirilecek olan “Çember Sistemi”ne dair sunum yaptı. Sunumlarda bu sistemin İstanbul’da uygulanmasının imkanı olmadığına dikkat çekildi

Bilimsel ve Laik Eğitim Hareketi, İstanbul Karaköy’deki Mimarlar Odası Büyükkent Şubesi’nde basın mensupları için kahvaltı organize ederek TEOG’un kaldırılmasından sonra yerine getirilecek olan “Çember Sistemi”ndeki sorunlara dair sunum yaptı.

Eğitim Hareketi adına sunum yapan Cihan Uyanık, uygulanmaya çalışılan sistemin sınavın ardından bir kaosa dönüşeceğini verilerle açıkladı.

Uyanık, Eylül ayında Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz ve Milli Eğitim Müsteşarı Yusuf Tekin tarafından birçok değişken açıklama yapıldığına dikkat çekti.

“Bu sistem İstanbul’da tamamen kaosa yol açacak”

Sunumda, Tekin’in 8 Ocak’ta açıkladığı “Çember Sistemi”ni ele alan Uyanık, “Bu sistem İstanbul’da tamamen kaosa yol açacak” dedi.

Ayrıca İstanbul’da, mezun olan öğrencilerin tamamının devlet okuluna yerleştirilemez durumda olduğunu belirten Uyanık, bu durumu şu verilerle açıkladı:

Mezun olacak 8. Sınıf öğrenci sayısı: 220.000

Anadolu lisesi kontenjanı: 40.024

Anadolu imam hatip lisesi kontenjanı: 28.084

Fen lisesi: 1080

Sosyal bilimler kontenjanı: 210

Toplam: 143.132

Çember sisteminin İstanbul’un birkaç ilçesinde büyük sıkıntıya yol açacağının altını çizen Uyanık, şunları söyledi:

Esenyurt, Bağcılar, Sultangazi, Küçükçekmece, Sancantepe ve Kağıthane gibi ilçelerde mezun olan öğrencilerin sayısının çok altında okul var. Bu sistemle binlerce öğrenci açıkta kalacak.

Anadolu imam hatip lisesi, anadolu lisesi ve meslek lisesinin üçünün de aynı ilçede olmadığı birçok yer olduğuna dikkat çeken Uyanık, “Bu sistemin İstanbul’da uygulanma imkanı yok” dedi.

TEOG’u arar hale geldik!

Uyanık’ın sunumunun ardından söz alan velilerden Orhan Üstündağ, bu sistemle kendilerinin TEOG’u arar hale geldiklerine dikkat çekerek “Bizi bu sistemle daha kötüye götürüyorlar. Çocuklarımızın laik ve bilimsel bir eğitim almasını ve yarış atı haline getirilmemesini istiyoruz” dedi.

Üstündağ’ın ardından Laik ve Bilimsel Eğitim Platformu adına Gülsün Kaya söz aldı. Kaya, bu verilerin vahim durumlara yol açacağını belirterek “Bu veriler yalnızca işin görünen bir boyutu. Bu sistemle şehir dışından İstanbul’u tercih etmek isteyen öğrenciler de ekleneceğini düşünürsek durum daha kötü hale gelecek. Bu durumun uygulanma imkanı olmayacak” dedi.

Sendika.Org