Eğitim Hareketi’nden, Bartın Milli Eğitim Müdürü hakkında suç duyurusu

Eğitim Hareketi, köy enstitüleriyle ilgili söyledikleri için Bartın Milli Eğitim Müdürü Yaşar Demir hakkında suç duyurusunda bulundu, Demir’in kız çocuklarının başlarını kapatmaları için okul müdürlerini fırçaladığı iddiasının araştırılmasını istedi

Bartın Bilimsel ve Laik Eğitim Hareketi, Bartın Milli Eğitim Müdürü Yaşar Demir’in Köy Enstitüleri hakkında söyledikleri ve okulları gezerken başı açık kız öğrencileri görünce sinirlenerek öğrencilerin başlarını kapaması için okul müdürlerini fırçaladığı, 4 – 6 yaş gurubu çocukların Kuran kurslarında yetiştirilmesi ve örgütlendirilmesi gerektiğinden bahsettiği iddialarıyla ilgili suç duyurusunda bulundu.

Suç duyurusunda bulunduktan sonra Adliye önünde Eğitim Hareketi adına basın açıklamasını okuyan Berrin Küçüktabak şu ifadeleri kullandı:

Ulusal ve yerel basından aldığımız bilgilere göre ;  21/02/2018 tarihinde Ulus İlçesi, İmam Hatip Lisesi toplantı salonunda Ulus Müftülüğünün düzenlediği Ulus Müftülüğü aylık imamlar toplantısı gerçekleştirilmiştir.

Söz konusu toplantıya Ulus Müftüsü Murat Okuyar,  Bartın İl Müftüsü Mahmut Gündüz, Bartın İl Milli Eğitim Müdürü Yaşar Demir, Ulus İlçe Milli Eğitim Müdürü Levent Ok ve Ulus İmam Hatip Lisesi Müdürü Adem Aslan katılmıştır.

Toplantıda Bartın İl Milli Eğitim Müdürü Yaşar Demir söz alarak; “Beni ziyarete gelen bir arkadaşım, ‘Bizler Köy Enstitüsü Mezunları öğretmenler olarak köylerde dinimize hakaret ettik, eğer 120.000 cami kadrosu bizim elimizde olsaydı kendi iktidarımızı kurardık.’ dedi. Bizim elimizde 120.000 cami kadrosu var ama bu imkânlar Atatürkçülerin elinde olsaydı eli silahlı terörist yetiştirirlerdi.” İfadelerini kullandığını ve sözlerinin devamında; okulları ziyaret ettiğinde başı açık öğrencileri gördüğünde sinirlendiğini ve bu öğrencilerin başlarının kapatılması konusunda okul müdürlerini fırçaladığını, 4 – 6 yaş gurubu çocukların Kuran kurslarında yetiştirilmesi ve örgütlendirilmesi gerektiğinden bahsettiği belirtilmektedir.

Milli Eğitim Müdürü Yaşar Demir yukarıda belirttiğimiz hususlar da göz önünde bulundurularak Köy Enstitüsü mezunu öğretmenlerin dine hakaret ettiklerini iddia ederek Köy Enstitüsü mezunu öğretmenlere karşı alenen hakaret ettiği ve halkı kin ve düşmanlığa sevk ettiği düşünülmektedir. Devamla “Bizim elimizde 120.000 cami kadrosu var ama bu imkânlar Atatürkçülerin elinde olsaydı eli silahlı terörist yetiştirirlerdi.” sözlerini kullanıp kullanılmadığının araştırılmasını eğer kullanıldıysa bu sözlerin toplumda bir kesimi alenen hedef gösterdiği ortadadır.

 

“Sorumlular tespit edilip cezalandırılsın”

Küçüktabak, Yaşar Demir’in “okul ziyareti sırasında başı açık öğrencilerin başlarını kapatması konusunda okul müdürünü fırçaladığı” iddiasının da araştırılmasını istedi. Sorumluların tespit edilip cezalandırılmasını talep eden Küçüktabak şöyle devam etti:

Yukarıda açıkladığım ve Sayın Savcılık Makamınca ayrıca tespit edilecek suçları işleyen Bartın İl Milli Eğitim Müdürü Yaşar Demir’den şikayetçi olmakla hakkında gerekli soruşturmanın yapılarak 5237 sayılı TCK’nın ilgili maddeleri gereğince cezalandırılmasını talep ettik. Tüm yetkilileri göreve çağırıyoruz. Kin nefret tohumu ekmek isteyenler ektiklerini biçemesin. İlimizdeki tüm insanlar arasında barış ve huzur ortamı bozulmasın istiyoruz.

“Takipçisi olacağız”

Veliler, öğrenciler, öğretmenler, duyarlı Bartın halkı olarak bu tip olayları önlemek için her koşulda ve her şartta bu olayın takipçisi olacaklarını ifade eden Küçüktabak, “Herkesin huzurunda açıkça söylüyor ve her onurlu insanın yapması gerektiği gibi istifanın da bir seçenek olduğunu alenen beyan ediyoruz” diyerek açıklamasını sonlandırdı.

Sendika.Org/Bartın