AKP’nin yeni seçim “güvenliği”: Polis oy kullanılan alana girebilecek

AKP, hileli ve şaibeli 16 Nisan referandumu sonrası oluşan sandık güvenliği kaygısını lehine çevirme derdinde.  Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, Bakanlar Kurulu sonrası yaptığı açıklamada güvenlik güçlerinin çağrı veya ihbar üzerine oy kullanılan alana gireceğini söyledi

Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, Bakanlar Kurulu sonrası açıklamalarda bulundu ve gazetecilerin sorularını yanıtladı. Bozdağ, CHP Genel Başkan Yardımcısı Bülent Tezcan başkanlığındaki heyetin, seçim güvenliği gündemiyle ilgili olarak siyasi partileri ziyaret etmesiyle ilgili yaptığı değerlendirmede güvenlik güçlerinin çağrı veya ihbar üzerine oy kullanılan alana gireceğini söyledi.

16 Nisan referandumdaki hile ve şaibelere dair “Yüksek Seçim Kurulu Türkiye’nin güven müesseselerinden bir tanesidir” yorumunda bulunan Bozdağ, seçim “güvenliği”  konusunda alınacak tedbirlerle ilgili şunları söyledi:

Tedbirlerin tamamı, sandık güvenliğini sağlayan, oyun sandıktan girdiği gibi çıkması için alınan düzenlemelerdir. Cumhurbaşkanı ve milletvekili seçimlerinde oyların aynı zarfa koyulması, bunların seçim güvenliği ile ilgili olduğu açık. Geçen seçimlerde pek çok oyun, diğer pusulalarla karıştığı görüldü. Seçim çevresine polisin girmesi konusu… İhbar üzerine polis girebilecek. Terörist sivil kıyafette siz de bilmiyorsunuz. Vatandaş oy kullanıyor, terörist karşıdan bakıyor. PKK’lı teröristler sandığın başına gelecekler, seçmenin iradesini sakatlayacaklar, biz buna seyirci mi kalacağız? Güvenlik güçleri çağrı veya ihbar üzerine oraya girip vatandaşı korku ve baskıdan kurtarıp özgürce oy kullanmasını sağlayacak. Seçim kurulu kura ile seçilecek. Şimdi ne oluyor, partilerin gösterdikleri arasından kura ile belirlenecek. İlçedeki memurların listesi bildirilecek seçim kurulu kura çekecek.

Sendika.Org