AİHM’in Altan-Alpay kararı öncesi ilk işaret: “AYM’ye uyulmazsa AİHM emsal karar verir”

Avrupa Konseyi Genel Sekreteri Jagland, AİHM’in 20 Mart’ta vereceği Altan-Alpay kararı için ilk işareti verdi; AİHM’in AYM kararlarına uyulması için emsal bir karar vermesi gerektiğinin altını çizdi

Anayasa Mahkemesi’nin (AYM) akademisyen Mehmet Altan ve yazar Şahin Alpay’ın “FETÖ” adı altındaki davalar kapsamında tutuklu olması için “hak ihlali” deyip tahliye kararı vermesi ancak yerel mahkemelerin kararı uygulamaması ile yaşanan yargı krizinde gözler Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin (AİHM) 20 Mart’ta vereceği karara çevrildi.

Hürriyet’in haberine göre; Avrupa Komisyonu Genel Sekreteri Thorbjorn Jagland ise Avrupa Parlamentosu Dışişleri Komisyonu’ndaki konuşmasında AYM kararına uyulmaması halinde AİHM’in devreye gireceğini söyleyerek karara ilişkin ilk işareti verdi.

AİHM’in Avrupa Konseyi üyesi ülkelerde yargı unsurlarının yerine geçmesi durumunun söz konusu olmadığının altını çizen Jagland, buna karşın bireysel başvuru hakkının kullanılamaması halinde AYM’ye yapılan başvuruların tamamının AİHM’e geleceğini ve AİHM’in de kararını buna göre vereceğini belirtti.

AİHM vereceği karar için “Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin (AİHS), Türkiye’yi hukukun üstünlüğü sınırlarının içinde tutup tutamayacağının tartışıldığı bir noktada önemli bir karar olacak” diyen Jagland, Türkiye’yi hukukun üstünlüğü ve insan hakları alanında sınırlar içinde tutmaya çabaladıklarını kaydetti.

Jagland, şu ana kadar 107 bin başvuru yapıldığını, bunun AİHM için çok ağır bir yük haline geldiğini, bu nedenle AİHM’in emsal bir karar vermesi gerektiğini de sözlerine ekledi.

Sendika.Org