Selvi, Erdoğan’ın 2019 kaygısını yazdı: Saadet ikna olmadı, İstanbul alarm veriyor

AKP karşısında eleştirel pozisyonunun sürdüren Saadet Partisi lideri Karamollaoğlu, Erdoğan’ın ittifak niyetine sıcak yaklaşmadı. Erdoğan hem Saadet’i AKP ile ittifaka razı etmeye hem de İstanbul’da yaşadığı gerilemeyi tersine çevirmeye çalışıyor

Abdülkadir Selvi, Hürriyet’teki köşesinde Tayyip Erdoğan’ın 2019 seçimlerine ilişkin planlarını yazdı. Selvi’nin yazısına göre Erdoğan MHP’nin yanı sıra BBP ve Saadet Partisi’ni de ittifaka katmaya çalışıyor.

Ancak AKP’nin mevcut politikaları karşısında eleştirel bir tutum alan Saadet Partisi lideri Temel Karamollaoğlu, Erdoğan ile görüşmesinde olumlu sinyal vermemiş:

Erdoğan ne kadar istekliyse, Saadet Partisi’nin o denli gönülsüz olduğu anlaşılıyor. Zaten görüşmeden bir gün önce Temel Karamollaoğlu, Twitter hesabından iktidara çok sert eleştiriler yöneltti.”

İstanbul alarm veriyor

Selvi’nin yazısına göre Erdoğan İstanbul’a özel bir önem veriyor ve AKP oylarının erime sürecinde olduğu, “Hayır” oylarının “Evet” oylarını geçtiği İstanbul, parti içi yeniden düzenleme ve seferberlikte öncelikli gündem halinde:

Erdoğan’ın asıl mesajı İstanbul seçimleri için oluyor, “15 milyon nüfusuyla İstanbul, Türkiye’nin beşte biri ediyor. İstanbul’u almamız lazım. İstanbul bütün dengeleri değiştirir” diyor. Erdoğan, Mevlüt Uysal’ın yeni belediye başkanı olduğu zaman da il istişare toplantısı yapmış ve “İstanbul’u kaybedersek Türkiye’yi kaybederiz” diye uyarıda bulunmuştu.

Yazının tamamını okumak için tıklayınız!

Sendika.Org