“Kadın mücadelesi susturulamaz; gözaltına alınan arkadaşlarımız serbest bırakılsın”

Ankara Kadın Platformu, Halkevleri Eş Genel Başkanı Dilşat Aktaş’ın da arasında bulunduğu Halkevci Kadınlar ve Üniversiteli Kadın Kolektifi üyelerine yönelik yapılan ev baskınları ve gözaltıları protesto etmek için basın açıklaması yaptı

Ankara Kadın Platformu, bu sabah evlerine yapılan operasyonlarla gözaltına alınan Halkevleri Eş Genel Başkanı Dilşat Aktaş, önceki dönem Halkevleri Kadın Sekreteri Gülşah Öztürk, Halkevleri üyesi Necla Vuranok, Üniversiteli Kadın Kolektifleri’nden Meziyet Yıldız ve Eylem Esen Arabacı için KESK’e bağlı Büro Emekçileri Sendikası 2 No’lu Şubede basın açıklaması düzenledi. Açıklamaya HDP Adana Milletvekili Meral Danış Beştaş da katıldı.

Açıklamada gözaltıların gerçek nedeninin kadınların özgürlük ve eşitlik mücadelesini bastırmak olduğunun altı çizildi. Açıklamanın devamı ise şöyle:

8 Mart’a günler kala, kadın özgürlük mücadelesini devlet, polis, erkek iktidarı eliyle kontrol altına alıp, etkisiz hale gelmesini hedefleyen bu hukuksuz, keyfi gözaltılar ve tutuklamalar derhal son bulmalıdır.

Ülkeyi OHAL ve KHK’lerle yöneten yüzlerce insanı sadece barış talep ettikleri için gözaltına alan, tutuklayan, en ufak muhalif sese tahammülü olmayan kadınların sesini kısmak isteyenler biz kadınları gözaltı ve tutuklamalarla susturamayacaklar.

Kadın cinayetlerine, tacize, tecavüze, son on yılda 700 kat artan çocuk istismarlarına, OHAL’e, KHK’lere, savaşa karşı, eşitlik, özgürlü, barış ve demokrasi mcüadelemizden bir adım geri adım atmayacağız.

Biz kadınlar erkek egemen sistemin zorbalığına asla teslim olmayacağız. Sokakta, sendikalarda, işyerleriizde her alanda mücadele etmeye devam edeceğiz. Tutuklu bulunan binden fazla kadın arkadaşımızın, tüm siyasi tutukluların ve gözaltına alınanların derhal serbest bırakılmasını istiyoruz

Ankara Kadın Platformu olarak arkadaşlarımızın yanında olduğumuzu bir kez daha yineliyor ve tüm kadınalrı baskılara karşı bir arada olmaya, dayanışmaya çağırıyoruz.

Eşitlik, özgürlük, barış demekten bir adım bile geri atmayacağız!

Gözaltına alınan arkadaşlarımıza özgürlük!

Kadın mücadelesini susturamazsınız!

Yaşasın kadın dayanışması!

Sendika.Org/ Ankara