HDP Kongresi ‘cesaretle ve inadına’ gerçekleşti: “Şu salon, en net cevaptır!”

HDP’nin 3. Olağan Kongresi, gözaltı-tutuklama dalgalarına, Ankara Valiliği’nin yasaklamalarına ve polisin türlü engelleme çabalarına karşın 30 binden fazla kişinin Ankara Arena Spor Salonu’nu doldurmasıyla başladı. Divan eş başkanı Meral Danış Beştaş, “Şu salon, kongreyi toplayamaz diyenlere en net cevaptır” dedi. Serpil Kemalbay, konuşmasında Türkiye halklarının “Faşizm mi; yoksa eşit, laik, çoğulcu demokrasi mi?” sorusuna yanıt vermesi gerektiğini belirtirken, Eş Genel Başkan adayı Pervin Buldan ise başka bir dünya ve Türkiye için kendilerini bu dönemin koşullarına göre yeniden kuracaklarını vurguladı. Kongrenin sonunda Pervin Buldan ve Sezai Temelli 823 delegenin oyuyla eş genel başkanlar seçildi. 100 kişilik Parti Meclisi’nin ise yarıdan fazlası değişti

HDP’nin “Geçmişten geleceğe aynı cesaretle” sloganıyla düzenlediği 3. Olağan Kongresi, HDP’nin Eş Genel Başkan Serpil Kemalbay da dahil olmak üzere yönetici, delege ve bileşenlerine yönelik ardı arkası kesilmeyen gözaltı-tutuklama furyasına, kentlerden hareket eden otobüslerin engellenmesine ve Ankara Emniyeti’nin salona girişlerin önünü kesmek için getirdiği türlü yasaklamalara karşın Ankara Arena Spor Salonu’nda büyük bir coşkuyla başladı.

HDP Eş Genel Başkanı Serpil Kemalbay ile kongrede eş genel başkan adayları olduğu duyurulan Pervin Buldan ve Sezai Temelli’nin salona gelmesiyle coşku doruğa çıktı. Eş genel başkanlar HDP’nin 1 Kasım seçimindeki müziği “İnadına HDP” eşliğinde salonu gezerek kitleyi selamladı.

Konuklar yerini alırken divan seçimi yapıldı. Divan eş başkanlığına Sırrı Süreyya Önder ve Meral Danış Beştaş, üyeliklerine ise Feleknas Uca, Garo Paylan ve Müslüm Doğan seçildi. Divan seçimi sonrası demokrasi ve özgürlük mücadelesine yaşamını yitirenler için bir dakikalık saygı duruşu yapıldı. Saygı duruşu sırasında salonun tamamı hep bir ağızdan “Çerxa Şoreşe” marşını okudu.

“Şu salon, kongreyi toplayamaz diyenlere en net cevaptır”

Divanın eş başkanı Meral Danış Beştaş “Bugüne kadar HDP kongresini toplayamaz diyorlardı. Ama şu salon onlara en net cevaptır. Bugün faşizm, zulüm ve karşısında birlikteyiz. Emeğiniz kutsaldır. Yeniden hoşgeldiniz” diyerek kitleyi selamladı. Diğer eş başkan Sırrı Süreyya Önder’in “Barışın mimarı olmayı hakken Sayın Öcalan’ı saygıyla selamlıyoruz” sözleri büyük alkış aldı. Önder, salondaki katılımcı sayısının 32 bine ulaştığını da duyurdu.

Divan üyelerinin de konuşması sonrasında HDP’nin mücadele tarihinin anlatıldığı bir sinevizyon gösterimi yapıldı.

Kemalbay: “Faşizm mi; yoksa eşit, laik, çoğulcu demokrasi mi?”

Kürsüye ilk çıkan HDP Eş Genel Başkanı Serpil Kemalbay oldu. HDP’nin 7 Haziran seçiminde attığı büyük adım üzerine topyekun bir saldırının başlatıldığını söyleyen Kemalbay, “Türkiye’nin bir yol ayrımında olduğunu her zaman söylüyoruz. Yaklaşık 100 yıldır süren inkarcı, sömürücü, tekçi politikalar devam mı edecek, faşizm kurumsallaşarak kendini sürdürecek mi; yoksa halklar bahçesi olan coğrafyamızda eşit, laik, çoğulcu demokrasiyi el birliği ile inşa mı edeceğiz?” diye sordu.

Türkiye’nin tek adam rejiminin inşası için büyük bir karanlığa sürüklendiğini, halkların nefes alamaz hale getirildiğini kaydeden Kemalbay, Afrin savaşının da zora, şiddete ve savaşa bağımlılığın bir sonucu olduğuna dikkat çekti, asker veya gerilla, ölümlere karşı yaşamı savunduklarını dile getirdi. Kemalbay, “HDP barış için mücadele ederken kendi yaşamından yola çıktı. Biz kendi ekmeğimizden, suyumuzdan, çocuklarımızdan söz ediyoruz. Kimsenin çocuklarını savaşa sürmeye hakları yoktur” dedi.

HDP’nin eleştirisini de özeleştirisini de halklarla birlikte yaptığını, bazı eksiklikler gördüğünü söyleyen Kemalbay, son bölümde ise şöyle konuştu:

Dönemin ruhuna denk gelecek, bir mücadeleyi gerçekleştiremediğimizin özeleştirisini veriyoruz. Sur’da, Cizre’de, Nusaybin’de direnişlerde yaşamını yitirenleri saygıyla anıyoruz. Demokratik siyasetin genişlemesini sağlamakta yeterince başarılı olamadığımızı değerlendirdik.

Bütün zorluklara rağmen halklarımızın bizlere gösterdiği bu büyük bağlılığı ve bize verdiği cesareti çok daha iyi değerlendirebiliriz. Faşizm varsa onun karşısında demokrasi mücadelesi vardır. Faşizm karşısında büyük bir direnişi, halkları birleştirerek gerçekleştirebiliriz.

Bizler 3. Büyük Kongremizden sonra hem politik hem örgütsel olarak mücadelemizi çok daha ileriye taşıyacağız. HDP büyük bir değişimin gücü olmaya devam edecek. Bu gemi limana varacak. Biz kazanacağız. Mutlaka kazanacağız! Serkeftin!

Demirtaş ve Yüksekdağ kongreyi selamladı

Demirtaş’ın mesajından:

Bilmenizi isterim ki, kalbim olanca sıcaklığıyla kongre salonunda atıyor. Sizlerin mücadelesi, emeği, morali ve desteği beni her zaman ayakta tuttu ve güç verdi. En büyük kaygım bu anlamlı desteğe layık olmak ve sizleri mahcup etmemektir. (…) Direnişe faşizmin cevabı tutuklama olacaksa, bin tane daha yeni hapishane yapsalar, bizi dolduracak yer bulamamalılar. HDP böylesi bir kararlı ve cesur duruşu, geç kalınmış öncülüğü derhal üstlenmelidir. (…) Kongremizin büyük bir başarı, coşku ve heyecan ile tamamlanacağına olan inancımla büyük bir hasretle hepinizi kucaklıyorum. Büyük direneceğiz, büyük kazanacağız! Mutlaka kazanacağız!

Yüksekdağ’ın mesajından:

Radikal demokrasi utku ve pratiğiyle Türkiye’nin HDP’lileşeceği, yani herkesin adalet, onurlu barış, eşitlik, özgürlük ve farklılıklarıyla bir arada yaşayabileceği bir ortak vatan için birlikte yürüyeceğiz. Bugün bölgeyi savaş cehennemine çeviren bütün zalim, sömürücü, işgalci iktidarlar karşısında yeni bir demokratik siyasi model, yeni bir ufuk yükseliyor. Ankara’dan Afrin’e bizleri birleştiren aynı ufka bakıyor olmaktır. Bütün inancımızla bir kez daha söylüyoruz: Savaşa karşı, ölüme karşı yaşam, zaferimiz olacak.

Leyla Halid: “Ankara’da Filistin’i gördüm”

Demirtaş ve Yüksekdağ’ın selamlamalarının ardından kongreye gönderilen mesajlar okunmaya başlandı. Konuşmalar içinde FHKC ve Filistin Ulusal Yönetimi üyesi Leyla Halid’in konuşması öne çıktı. Filistinli direnişçilerin selamını getirdiğini söyleyen Halid, bugün Ankara sokaklarında Filistin’dekine benzeri bir manzara ile karşılaştığını söyledi. Halid, “Bizler, Afrin’deki savaşa karşı sesimizi sizlerle yükseltiyoruz. Savaşlar her zaman hayatı değil ölümü yaratır. Halklar yaşamı ve geleceği yaratırlar. Bu salondan dünyadaki mücadele eden tüm halklara selam olsun” dedi.

Buldan: “Başka bir Türkiye ve başka bir dünya umuduyla kendimizi yeniden kurmalıyız”

Kurum temsilcilerinin dayanışma mesajlarının okunmasının ardından kürsüye HDP Eş Genel Başkanı adayı Pervin Buldan çıktı.

“Ey insanlığı tüketenler! Savaşı yüceltenler! İşte umudu ve barışı çoğaltanlar olarak buradayız. Bir aradayız. Bizim insanlığa ve özgürlüğe olan inancımız, tutkumuz sizin körüklediğiniz korku ve nefretten daha büyüktür. Her zaman olduğu gibi biz kazanacağız, büyük insanlık kazanacak!” diyerek sözlerine başlayan Buldan, tüm ayrıştırmalara, ötekileştirmelere, düşmanlaştırmalara karşın HDP’nin kardeşliğin, eşitliğin, özgürlüğün ve yaşamın kendisi olduğunu belirtti.

Buldan, “Milli mesele” denilerek halkın temel sorunlarını ve taleplerinin örtüldüğünü, yolsuzluğun, yoksulluğun, açlığın, sefaletin, işsizliğin diz boyu hale geldiğini, çaresiz insanların bedenlerini ateşe verdiğini, KHK mağdurluğunun sürdüğünü, şiddetin ve tecavüzün kol gezdiğini, insanların umut beslemediğini dile getirdi.

“Çözüm savaşta değil barıştadır. Çözüm ölme ve öldürmede değil, yaşama ve yaşatmadadır. Çözüm Afrin’e girmede değil, İmralı’ya gitmededir” diyen Buldan, konuşmasının sonunda ise şöyle dedi:

HDP’nin talepleri, sesi bir asırdır Türkiye siyasetinde yer bulmayan milyonların temsilcisi ve sesidir. HDP Türkiye’nin toplumsal uzlaşma, demokratikleşme umududur. Bu ülkenin aydınlık geleceği ile ilgili en güzel en değerli umutları bizler taşıyoruz. Bu umuda sahip çıkmamız bu zorlu süreci aşacak güçlü bir mücadelenin sahibi olmamız gerekir.

Artık barışı sadece istemek yetmiyor. Onu toplumsal zeminde kurmak ve tüm siyasi partileri bu toplumsal basınca muhatap kılmak gerekiyor. Bugün demokrasiyi savunmak, HDP’nin kurulduğu 5 yıl öncesinden daha zor. Bu nedenle de daha değerli ve daha önemli, daha kıymetli.

Kendimizi bu dönemin koşullarına göre yeniden kurmalıyız. Karar süreçlerimiz, ilişkilerimiz, dayanışma ve işbirliklerimiz bu yükü taşıyabilecek şekilde yeniden yapılandırmalıyız. Bu karanlığı yırtacak yeni bir sayfa açmalı ve geleceğe umutla yürüyebilmek için yeni başlangıçları göze alabilmeliyiz. Babalarının tabutlarına sarılmaya mahkum edilen çocukları da, çocuklarının cenazeleri mezarından çıkarılan anaları da başka bir Türkiye’nin, başka bir dünyanın mümkün olduğunun umudu ile donatmalıyız.

Temelli’den “radikal demokrasi” vurgusu

HDP’nin diğer Eş Genel Başkan adayı Sezai Temelli de “Kongreyi zayıf göstermek için cesaretle buraya gelen siz sevgili yoldaşlarımızı defalarca GBT kontrolüne sokmuşlar. Zahmet vermişler. Bu şapşikler bilmiyor ki bu cesareti örtecek bir alet daha icat edilmedi” sözleriyle salonu selamladı.

HDP’nin 2018’de barışa çok büyük katkı yapacağını ve ceberrut devlete en net mesajı vereceğini söyleyen Temelli, “Hep beraber radikal demokrasi anlayışımızla Kürdüyle, Türküyle, Alevisi, Sünnisiyle, Romanıyla, Hristiyanıyla sınıf mücadelesi aklıyla örgütleneceğiz ve iktidara gideceğiz. İşte stratejik hedefimiz bu” dedi, mücadelelerinden geri dönmeyeceklerini ifade etti.

Buldan ve Temelli eş başkanlar oldu, kurullar yenilendi

Temelli’nin konuşması sonrası faaliyet raporu ve mali raporun okunmasına geçildi. Raporlardan sonra önerilen kurul listeleri okundu ve oylamaya geçildi.

Saat 18.30 sularında ise sonuçlar açıklandı. Buna göre Pervin Buldan ve Sezai Temelli, 823 oy alarak eş genel başkanlar seçildi.

Parti Meclisi, Merkez Disiplin Kurulu ve Uzlaşma Kurulu da yenilendi. 100 kişilik Parti Meclisi’nde 47 isim yerini korurken, 53’ü ise yenilendi. Milletvekilleri Meral Danış Beştaş, Osman Baydemir, Aycan İrmez, vekilliği düşürülen Besime Konca ve sanatçı Pınar Aydınlar listedışı kalanlar arasında yer aldı.

HDP’nin yeni kurulları şöyle:

  • Parti Meclisi: Selahattin Demirtaş, Serpil Kemalbay, Adalet Aydın Sözkesen, Adnan Selçuk Mızraklı, Ali Kenanoğlu, Ali Özkan, Ali Ürküt, Alican Önlü, Alper Öztürk, Arife Çınar, Asiye Kolçak, Ayfer Fatma Çelik, Ayhan Bilgen, Aylin Hacaloğlu, Aysel Güzel, Ayşe Acar Başaran, Ayşe Berktay, Azad Barış, Barış Karabıyık, Bedia Akkaya, Bedia Özgökçe Ertan, Bedriye Yorgun, Benazir Coşkun, Bereket Kar, Berna Çelik, Betül Ünsal, Birsan Kaya Altınörs, Bülent Uyguner, Celalettin Can, Cengiz Yılmaz, Cevdet Konak, Coşkun Üsterci, Dirayet Taşdemir, Elif Bulut, Elif Torun Öneren, Emine Beyza Üstün, Emine Kaya, Erdal Bektaş, Fatma Kurtulan, Feray Mertoğlu, Feride Peynirci, Garo Paylan, Gençay Gürsoy, Gülay Bilici, Gülsen Ülker, Gülsüm Ağaoğlu, Gülşen Özbek, Günay Kubilay, Günfer Karadeniz, Hakkı Saruhan Oluç, Hatice Ödemiş Bayram, Hişyar Özsoy, Hürriyet Kaytar, Hüseyin Gür, Hüseyin Taka, İbrahim Akın, İbrahim Ayhan, İlknur Birol, İzzet Karadağ, Kemal Peköz, Kıvanç Eliaçık, Leman Kiraz, Mehmet Hüsamettin Yürek, Mehmet Salih Yıldız, Mithat Sancar, Muazzez Töre, Murat Çepni, Mustafa Avcı, Nadir Yıldırım, Nadiye Gürbüz, Nazmi Gür, Nesimi Aday, Nimetullah Erdoğmuş, Nuran İmir, Nurettin Turğut, Nurettin Üzümcü, Olcay Öztürk, Ömer Faruk Kırnıç, Ömer Önen, Resul Sadak, Rıdvan Turan, Roza Kahya, Selahattin Aslan, Semra Güneş, Sevtap Akdağ Karahalı, Sibel Yiğitalp, Şehriban Zuğurli, Taşkın Aktaş, Tuna Aydın, Yağmur Yurtsever, Yılmaz Topaloğlu, Yurdusev Özsökmenler, Yüksel Mutlu, Zahide Besi, Zelal Yerlikaya, Zeynep Boğa, Zeynep Nilgün Salmaner, Zübeyda Zümrüt, Zühtü Turgut, Züleyha Gülüm.
  • Merkez Disiplin Kurulu: Abdurrahman Öztürk, Nuriye Taka, Selma Metin, Serhat Karaşin, Sinem Coşkun, Sultan Özcan, Zahit Mutlu.
  • Uzlaşma Kurulu: Fatma Gök, Özgür Sevgi Göral Birinci, Seydi Fırat, Yavuz Önen.

Salondan kareler

Kongreden notlar

Nafile engelleme çabaları

Kongre için Türkiye’nin dört bir yanında binlerce HDP’li sabah saatlerinde Ankara’ya ulaştı. Salona giden yollarda peş peşe polis noktaları kurulurken, valiliğin verdiği karar doğrultusunda polis, alana çanta, makyaj malzemesi, şarj makinesi, çakmak, defter ve kalem dahi almadı. Sarı-kırmızı-yeşil renkteki her türlü kıyafete de izin verilmedi. Arama noktalarına kurulan kameralarla da girişler kayıt altına alındı.

Salon çevresindeki yolların kapatılması için polis zırhlı araçlarının yanı sıra Ankara Büyükşehir Belediyesi’ne ait kamyonlar da kullanıldı. Daha önce HDP yöneticilerinin emniyet yetkilileri ile yaptığı görüşme sonucu açılacağı belirtilen giriş kapıları ile delege giriş kapıları da kapatıldı, sadece tek noktadan geçişe olanak tanındı.

HDP Kongresi’nde basın emekçileri de çok sayıda engelle karşılaştı. Valiliğin kararı doğrultusunda sadece sarı basın kartı olan emekçilerin içeri girebileceği belirtildi. Basın statüsünün dışında salona girmek isteyen emekçilerin ise bilgisayar, fotoğraf makinesi, şarj aleti kullanmasına izin verilmedi.

Tüm bu engellemelere karşın binlerce HDP’li salonu doldurdu.

Salon pankartlarla donatıldı

Salonda “Dirençliyiz, umutluyuz, kararlıyız”, “Kadın, yaşam, özgürlük – Jin, jiyan, azadi”, “Gençlik tek tipleşmiyor”, “İnançlara özgürlük, Alevilere eşitlik için kararlıyız”, “Doğa katliamına son”, “Genç başladık, genç başaracağız” pankartları salona asıldı. Salonun 4 köşesindeki kolonlarda da “Demokrasi”, “Adalet”, “Aşitî”, “Özgürlük” yazılı pankartlar yerleştirildi.

Divanın arkasında yer alan “Güçlüyüz” yazılı ekranda sık sık partinin kongre şiarları olan, “Faşizme karşı omuz omuza” sloganı döndü.

Asılan “Tek tipe, tek adama, OHAL’e karşıyız” pankartı polis tarafından indirildi. Kürsüden Afrin savaşıyla ilgili anons yapılmaması uyarısı da yapıldı.

Uluslararası dayanışma

HDP ile uluslararası dayanışma için de çok sayıda kurum temsilcisi kongrede yerini aldı. Bu isimlerden bazıları şöyle: Avrupa Parlamentosu Sol Grup Başkanı Gabi Zimmer, Avrupa Sosyalistleri Partisi Genel Sekreteri Giacomo Filibeck, Fransa Komünist Partisi Genel Sekreteri Pierre Laurent, Avrupa Parlamentosu Sol Parti üyesi Martina Michels, Filistin Halk Kurtuluş Cephesi üyesi ve Filistin Ulusal Yönetimi üyesi Leyla Xalid, Irak Parlamentosu’nun YNK’li milletvekilleri Mele Kadir, İdris Sadiq, Kawa Nadir, Muhsin Osman, Kurdistan Hizbî Şui Genel Başkan Yardımcıları Umut Muhammed Salih, Nebes Mustafa Abdullah, Hizbi Zehmetkeşan MYK üyesi Goran Celal, Lübnan Komünist Partisi Politbüro üyesi Yana Rim El Simrany, BASK Parlamentosu üyesi Unai Urruzun, BASK Sortu üyesi İgor Zulaika ile SYRIZA (Yunanistan), AKEL (Kıbrıs), Portekiz Komünist Partisi, Fransa Komünist Partisi, Norveç İşçi Partisi, Fransa Sol Parti, İrlanda İşçi Partisi, Almanya Sol Parti, Ermeni Devrimci Federasyonu, Lübnan Komünist Partisi, BASK’tan siyasi partiler, YNK, Kürdistan Demokrat Sosyalist Partisi’nden temsilciler.

Demirtaş’ın eş başkanlığı için toplanan imzalar işleme konmadı

HDP Kongresi’nde salonun hemen dışındaki alanda bazı delegeler Selahattin Demirtaş’ın eş başkanlığı sürdürmesi talebiyle bir önerge sunulması için imza topladı. Yaklaşık 90 delegeden imza toplanmasının ardından önerge divana sunuldu. Divan ise önergeyi, Demirtaş’ın avukatları aracılığıyla eş başkanlığı kabul etmediğini yazdığı dilekçe gerekçesiyle işleme almadı. Demirtaş’ın kaleme aldığı dilekçe, salondaki ekrandan da yansıtıldı.

Sendika.Org