Eğitim Hareketi, Kağıthane İlçe Milli Eğitim önündeydi: “Sınava 100 gün kaldı, kaos büyüyor”

Bilimsel ve Laik Eğitim Hareketi, Kağıthane İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü önündeki eylemde, liselere giriş sınavına 100 gün kaldığını hatırlattı ve “6000 ortaokul öğrencisinin mezun olacağı ilçede bulunan Anadolu liselerinin alacağı öğrenci sayısı sadece 408’dir. Çocuklarımızı nasıl yerleştireceksiniz” dedi

Eğitim Hareketi, Kağıthane İlçe Milli Eğitim önündeydi: “Sınava 100 gün kaldı, kaos büyüyor”

“Liselere giriş sınavına 100 gün kala, öğrenciler deneme tahtası değildir. Yeni sistemin sorunları ortada duruyor! Veliler, öğrenciler, eğitimciler belirsizliklerin çözülmesini bekliyor” diyen Bilimsel ve Laik Eğitim Hareketi, Kağıthane İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü önündehttp://sendika62.org/2018/02/egitim-hareketi-kagithane-ilce-milli-egitim-onundeydi-sinava-100-gun-kaldi-kaos-buyuyor-476515/

Gepostet von SENDİKA – www.sendika.org am Freitag, 23. Februar 2018

“Öğrenciler deneme tahtası değildir”

Liselere giriş sınavına 100 gün kala, “Öğrenciler deneme tahtası değildir” diyen Bilimsel ve Laik Eğitim Hareketi, yeni sistemin sorunlarının ortada durduğunu söyleyerek Kağıthane İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü önünde bir araya geldi.

“Parasız sınavsız nitelikli eğitim” sloganı atan Eğitim Hareketi adına açıklama yapan İsmail Tarman Ortaokulu velilerinden Orhan Üstündağ, “15 Eylül 2017 tarihinde Cumhurbaşkanının ‘Ben TEOG olayını istemiyorum ve bunu da artık yanlış buluyorum’ demesinin ardından Milli Eğitim Bakanlığı jet hızıyla sınavı kaldıracağını açıkladığını hatırlatarak şunları belirtti:

Son 15 yılda 6 milli eğitim bakanı tarafından değiştirilerek yamalı bohçaya dönüştürülen sınav sistemi bu kez de bir gecede değiştirildi. Milyonlarca öğrencinin geleceğini etkileyen bu kadar önemli bir konuda alınan bu karara ilişkin ilk günden beri kaygılarımızı, itirazlarımızı dile getirmiştik.

TEOG yerine yapılması planlanan Liselere Giriş Sınavı’na bugün itibariyle 100 gün kaldığına dikkat çeken Üstündağ, yeni sitemin ilan edilmesinin üzerinden aylar geçmesine rağmen bütün sorunların ortada durduğunu söyledi.

6 bin ortaokulu öğrencisi mezun olacak, Anadolu liselerinin öğrenci sayısı 408

Bugün de yeni sınav sistemine ilişkin bir çok belirsizliğin olduğu Kağıthane İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nün önünden sorularını sorarak taleplerini açıkladıklarını ifade eden Üstündağ, Milli Eğitim Bakanlığı’na şu soruları yöneltti:

  • Kağıthane örneği bile yeni sınav sisteminin ne kadar dayanaksız olduğunu ortaya koymaktadır. 6000 ortaokul öğrencisinin mezun olacağı ilçede bulunan Anadolu liselerinin alacağı öğrenci sayısı sadece 408’dir. Çocuklarını İmam Hatip Liseleri ya da Meslek Liselerine göndermek istemeyen veliler “en yakın okul” sistemiyle seçeneksiz bırakılmaktadır. Okul türü dayatması olmayacak diyen Bakanlığın “İmam Hatip dayatmasını” engellemeye yönelik bir çözümü var mıdır?
  • Kağıthane ile ortak sınırları bulunan Eyüp, Şişli, Sarıyer ve Beşiktaş ilçelerinde yer alan Anadolu liselerinin kontenjanların bu ilçelerde mezun olacak öğrencilerin ihtiyaçlarını dahi karşılamazken Kağıthaneli öğrenciler taşımalı sisteme mi mahkum edilecek yoksa sınıflarda balık istifi mi yapılacak yoksa okullara kaçak kat mı çıkılacak?
  • İkamete dayalı eğitim sistemi dolayısıyla veliler, civardaki bölgelere kısmi süreyle taşınma ya da ikametini aldırma yoluyla çözümler bulmaya çalışmaktadırlar. Okul yönetimleri ise “zorunlu” olarak bağış toplayarak bu durumdan istifade etmektedirler. Binlerce öğrencinin kayıt yaptırmak istediği ancak kontenjanı yüzlerle sınırlı olan Anadolu liseleri için bu tablonun daha da yaygınlaşacağı ortada değil midir?
  • Açıklamanın devamında yeni sınav sisteminde “nitelikli” olarak belirtilen liselerin %10’u merkezi bir sınavla öğrenci kabul edeceğini söyleyen Üstündağ “Sınava 100 gün kalmasına rağmen hangi liselerin bu kapsama alındığı neden açıklanmadı? Bu liseler hangi kriterlere göre belirlenecek? Milli Eğitim Bakanlığı’nın görevi okulları nitelikli-niteliksiz olarak bölmek mi yoksa eğitimin niteliğini tüm okullarda artırmak mıdır?” diye sordu.

“Her çocuğun eşit bir eğitim alması hepimizin talebi”

Üstündağ sözlerini şu şekilde tamamladı:

Her öğrencinin hayallerini gerçekleştirebileceği okullara gitmesi hepimizin talebidir. Her öğrencinin eşit bir eğitim alması ve sınavlarla hayatlarının hasar görmemesi hepimizin talebidir. Çocuklarda merakı ve yetenekleri açığa çıkartan; düşünen, sorgulayan öğrenciler yetiştiren eğitim esas olmalıdır. Bu ise tüm çocuklar için eşit, bilimsel ve laik bir eğitim olduğu koşullarda mümkün olacaktır. Çocuklarımızın ve ülkemizin geleceği için bilimsel ve laik eğitim için mücadele etmeye devam edeceğiz.

“Bu sınavın kazananı olmayacak”

Bilimsel ve Laik Eğitim Hareketi’nden Nida Karabağ, “Bu sınavın kazananı olmayacak” diyerek sözlerine şöyle devam etti:

Kimse kendi mahallesindeki okula yürüyerek, sağlıklı ve güvenli biçimde gidemiyor. 6000 kişilik ortaokul öğrencisinin 3500’ünün bu sene gidebilecek bir lisesi yok. Evine yakın bir lisesi yok. Tercih edebileceği şekilde sosyal bilimlerden fen liselerine kadar bir okulu yok. Çocuklar yüzleri gülmeyerek mutsuz bir şekilde ve okullardan korkarak eğitim hayatına devam etmek zorunda bırakılıyor. Kulaklar sağır, niyet belli biliyoruz. Ancak biz yeniden tekrarlıyoruz. Okullara kaçak kat mı çıkacaksınız? Bağış denen paralarla velileri müşteri olarak mı göreceksiniz? Ne olursa olsun biz çocuklarımızın bilimsel, laik, gülerek, düşünerek, sorgularak geçirebilecekleri bir eğitim hayatı için buradayız.

Sendika.Org