Buca Emek ve Demokrasi Güçleri: “İzmir’de ulaşıma gizlice yüzde 77 zam yapılmıştır”

İzmir Banliyö (İZBAN) hattında 15 Şubat’ta uygulanmaya başlanılan “Artı Para” sistemine karşı Buca Emek ve Demokrasi Güçleri Şirinyer İZBAN istasyonu önünde basın açıklaması yaptı

İzmir Büyükşehir Belediyesi ve TCDD’nin ortak işletmesi olan İZBAN’da 15 Şubat’tan “Artı Para” adıyla mesafe başına ücretlendirme sistemi uygulanmaya başladı. Uygulamanın başladığı iki günde İzmirimKart yükleme noktalarında ve çekilen fazla ücretlerin önlerinde uzun kuyruklar oluştu. Sabah erken saatlerde işine, okuluna gitmeye çalışan vatandaşlar uygulamaya tepki gösterdi.

İZBAN’DA “ARTI PARA” ÇİLESİ: VATANDAŞ TEPKİLİ, GÖREVLİLER SALDIRGAN

Artı Para sistemine karşı Buca Emek ve Demokrasi Güçleri Şirinyer İZBAN istasyonu önünde bir araya gelerek açıklama yaptı.

Emek ve Demokrasi Güçleri adına açıklamayı okuyan Levent Gedik ulaşıma yüzde 77 oranında gizli zam yapıldığını belirterek “Belediyelerin konforlu ve hızlı bir ulaşım hizmetini en ucuza hatta mümkünse ücretsiz olarak sağlanmasının sosyal belediyeciliğin esasını oluşturmalıdır. Belediyelerin konforlu ve hızlı bir ulaşım hizmetini en ucuza hatta mümkünse ücretsiz olarak sağlanmasının sosyal belediyeciliğin esasını oluşturmalıdır”  dedi.

Önceden Adnan Menderes Havaalanı – Menemen arasında İZBAN kullanan bir vatandaşın standart ücret olan 2,6 lira ödeyeceğini aktaran Gedik, bu sistem ile havaalanından binen bir yolcunun kartından en uzak mesafe ücreti olan 6,4 lira çekileceğini, Menemen’de inerse kartına 1,8 liranın iade edileceğini ve bu yolculuğun 4,6 liraya yapılacağını belirterek “2017 yılında 2.6 TL ödenen ulaşım ücreti %77 artarak 4.6 TL ye çıkartılmıştır” dedi.

İzmir halkının İZBAN A.Ş. tarafından müşteri olarak görüldüğünü söyleyen Gedik, “Her birey en az 6 TL kartına yüklediği durumda en az 2.5 milyon kişinin bakiyesinde en az 15 milyon TL vatandaşın cebinden alınarak, şirketin hesabına aktarılmış olacaktır” dedi

Ulaşımın lüks değil, temel bir hak olduğunu hatırlatan Gedik, “Aziz Kocaoğlu ve şirketi en temel hakkımız olan ulaşım hakkını para kazanarak kar elde etmektedir. Belediyeler özel şirket değildir, kamu hizmeti vermekle yükümlüdür. Yoksulluğun arttığı, çalışma koşullarının zorlaştırıyor bir dönemde ulaşım hizmetlerine yapılan bu zam bir hak gaspıdır, ulaşım hakkımızın gaspıdır” açıklamasında bulundu.

Gedik açıklamasının devamında şunları söyledi:

En uzak mesafeye göre para çekildiğinde vatandaş indiği istasyondan çıkarken, geri yükleme makinesine kartları geri okuturken geri yükleme yapılacağı belirtilmiştir. Ancak buralarda aşırı kuyruk ve kargaşa yaşanacaktır. Çıkışta unutkanlık vs. sebeplerle kartı okuyamayan vatandaşın parası haksız yere şirketin kasasına girecektir. 

Kent içi ulaşımda özellikle raylı sistemde mesafeye göre ücretlendirme sosyal belediyecilik anlayışı ile bağdaşmayan bir yaklaşımdır. Seyahat etme özgürlüğüne müdahaledir. Kent içi ulaşım aynı zamanda kent kültürünün önemli bir parçasıdır. İnsanlar kent içinde uzak mesafelere kolaylıkla ulaşamazsa gettolarda yaşamaya zorlanırlarsa o kentte kent kültürünü oluşturamaz, yaygınlaştıramazlar. 

Sendika.Org/ İzmir