Ankara Valiliği yıkım kararını okul müdürü, veli ve öğretmenlere bildirmedi

Ankara Valiliği, okullarda tekli eğitime geçilmesi için birçok okulla ilgili yıkım kararı aldı. İlk olarak Keçiören’de bulunan Faik Erbağ Ortaokulu’nda yapılan yıkımın ardından, Bilimsel ve Laik Eğitim Hareketi, okulda incelemelerde bulundu

Ankara Valiliği 26 Ocak 2018 tarihinde, Milli Eğitim Müdürlüklerine 57 okula ilişkin yıkım kararını ulaştırdı. Valiliğin gönderdiği yazıda, yıkım nedeni olarak 2018-2019 eğitim-öğretim yılında tüm okulların tekli eğitime uygun hale getirilmesi, yenileme ve güçlendirme çalışmaları gösteriliyor. Valiliğin yıkım kararı da Ankara’da ilk olarak Keçiören’de bulunan Faik Erbağ Ortaokulu’nda uygulanmış durumda.

Yıkım kararından hiçbir velinin veya eğitimcinin haberi yok

Bugün (7 Şubat) Faik Erbağ Ortaokulu’na giden Bilimsel ve Laik Eğitim Hareketi, okulda incelemelerde bulundu. İncelemeler sonucunda, yıkım kararından okul müdürü haricinde hiçbir eğitimcinin veya velinin haberdar olmadığı ortaya çıktı. Eğitimciler, okula ilişkin yıkım kararı olduğunu iki hafta önce okula gelen yıkım ekibinden öğrendi. Okulda bulunan eğitimciler ve öğrenciler, kendi imkanlarıyla Faik Erbağ Ortaokulu’nu, Faik Erbağ İlkokulu’na taşıdı.

Bilimsel ve Laik Eğitim Hareketi’nden Seyide Palaz, yıkım sonrası inşaat alanının hemen yanında yer alan güvenlik duvarının yetersiz olduğunu ve inşaatın öğrencilerin can güvenliğini tehdit ettiğini, velilerin bu konuda büyük endişeleri olduğunu belirtti. Eğitim-öğretim yılı içerisinde yapılan yıkımdan kaynaklı oyun alanının küçüldüğünü belirten Palaz, ilkokul binasında ders gören ortaokul öğrencilerinin sıralara sığmadıklarını ve ders dinlemekte zorlandıklarının altını çizdi. Palaz, Bilimsel ve Laik Eğitim Hareketi’nin yıkım kararı olan tüm okulların velilerini bilgilendireceklerini ve çocukların can güvenliğini, eğitim-öğretim hayatını olumsuz etkileyecek hiçbir yıkıma müsaade etmeyeceğini vurguladı.

Bilimsel ve Laik Eğitim Hareketi, yarın okul müdürü ile görüşecek, inceleme sonuçlarını ve taleplerini iletecek.

Sendika.Org/ Ankara