ABD öncülüğündeki koalisyon, Deyrizor’da Suriye ordusunu vurdu: 100’den fazla ölü iddiası

ABD öncülüğündeki IŞİD karşıtı koalisyon, Suriye ordusu ve müttefiklerinin, YPG-YPJ öncülüğündeki Demokratik Suriye Güçleri’nin (QSD) karargahına saldırıda bulunduğunu, bunun üzerine koalisyon uçaklarının Suriye güçlerine hava saldırısı gerçekleştirdiğini açıkladı

ABD öncülüğündeki IŞİD karşıtı koalisyon, Suriye ordusu ve müttefiklerinin, QSD’ye saldırı düzenlemesi üzerine, misilleme olarak yönetim yanlısı askeri güçlere hava saldırısı düzenlediğini açıkladı.

Birleşik Görev Gücü Doğal Kararlılık Operasyonu’ndan yapılan açıklamada, Suriye hükümet güçlerinin Fırat Nehri’nin 8 kilometre doğusunda (Deyrizor bölgesinde) bulunan QSD karargahına saldırdığı ileri sürüldü.

Açıklamada, QSD’lilere yönelik saldırının yaklaşık 500 kişiyle ve ağır silahlarla yapıldığı belirtilirken, olay “provoke edilmemiş bir saldırı” olarak tanımladı. Ayrıca saldırı sırasında koalisyona bağlı askerlerin de karargahta bulunduğu belirtildi.

Koalisyon açıklamasında, bu saldırıya cevap olarak bölgedeki Suriye ordusu ve müttefiklerine hava saldırıları düzenlendiği kaydedildi.

En az 100 asker-milis öldü iddiası

Reuters haber ajansına konuşan ve ismi açıklanmayan ABD’li bir yetkili, olayın ardından koalisyon uçaklarının Suriye ordusu ve milislere yönelik saldırısında 100’de fazla asker ve milisin hayatını kaybettiğini öne sürdü.

“Esad yanlısı güçlerin, IŞİD’in 2014-2017 yılları arasında ana gelir kaynağı olan petrol sahalarını ele geçirmeye çalışıyor olmalarının muhtemel olduğunu” söyleyen yetkili, “Rejim yanlısı güçlerin, QSD’nin IŞİD’den Eylül 2017’de özgürleştirdiği toprakları ele geçirmeye çalıştığını tahmin ediyoruz” dedi.

Yetkili bazı ABD askerlerinin de saldırı sırasında olayın yaşandığı yerde bulunduğunu ancak, ABD askerlerinden ölen ya da yaralanan olmazken bir QSD’li yaralandığını söyledi.

ABD’li yetkili, uluslararası koalisyonun Rus makamlarını, bölgede QSD’nin varlığına ilişkin olarak olayın çok öncesinden uyardığını da öne sürdü ve “Koalisyon güçleri engellenen saldırı öncesinde, sırasında ve sonrasında Rus mevkidaşlarıyla iletişim halindeydiler” dedi.

Muhaliflerden, ‘Ordu, gaz ve petrol tesislerine operasyon hazırlığındaydı’ iddiası

Rus ordusunun izlediği stratejiye paralel bir yayın çizgisine sahip South Front sitesinin haberine göre, yerel kaynaklar, ABD öncülüğündeki koalisyonun Deyrizor kırsalında, Fırat Nehri’nin doğu kıyısında bulunan Haşam kasabasında Suriye ordusunun mevzilerini hedef aldığını bildirdi.

Kaynaklara göre, Suriye ordusu ile ABD destekli QSD arasındaki çatışmalar kasabanın çevresinde hala devam ediyor.

Daha önce, Suriyeli muhalif eylemciler, Suriye ordusunun güçlerini Haşam’a yığınak yaptığını ve Koniko gaz tesisleri ve Cafra petrol sahasındaki QSD pozisyonlarına saldırı hazırlığında olduğunu kaydetmişti. Ancak, Suriye hükümetine yakın kaynaklar Hama, Halep, İdlip ve Şam vilayetlerindeki diğer pek çok cephede savaşmakta olan Suriye ordusunun, ABD destekli güçlere karşı böyle bir saldırıya girişebileceğine şüpheyle yaklaşıyor.

ABD öncülüğündeki koalisyonun Suriye ordusuna yönelik saldırısı, Kürtlerin ağırlıkta olduğu QSD ile Şam hükümeti arasındaki gerilimi yeniden tetikleyebilir. Bu durumun, TSK’nin Afrin’e yönelik saldırısı ile Kürtler ve Şam arasındaki gerilimin geri plana itilmesinin ardından yaşanması dikkat çekiyor.

SANA: “ABD’nin saldırısı teröre destek girişimi”

Suriye’nin resmi haber ajansı SANA’da yer alan haberde, ABD öncülüğündeki koalisyon güçlerinin saldırısı, “teröre destek girişimi” olarak nitelendirildi.

Deyrizor’daki SANA muhabiri, “ABD öncülüğündeki koalisyonun, Deyrizor’un doğu kırsalında bulunan Haşam ve Tabiye köyleri arasında QSD ve IŞİD’le savaşan halk güçlerine saldırdığını, birçoğunun hayatını kaybettiğini ve yaralandığını” bildirdi.

Sendika.Org

WP-Backgrounds by InoPlugs Web Design and Juwelier Schönmann