Kendisini savunmak için işkenceci eski kocasını öldürmüştü: Namme Öztürk tahliye edilmedi

Kendisine sistematik işkence yapan ve en son öldürme teşebbüsünde bulunan Kazım Aydemir’i öldüren Namme Öztürk’ün duruşmasında yine tahliye çıkmadı

Kendisine sistematik işkence yapan ve en son öldürme teşebbüsünde bulunan Kazım Aydemir’i öldüren Namme Öztürk’ün duruşmasında yine tahliye çıkmadı. Mahkeme, avukatların şiddetin tespiti için ayrıntılı Adli Tıp raporu hazırlanması yönündeki talebini kabul etti.

Kendisine sistematik işkence uygulayan ve en son silahla öldürme teşebbüsünde bulunan eski eşi Kazım Aydemir’i özsavunmada bulunarak öldüren Namme Öztürk’ün yargılandığı davanın 5’inci duruşması, Anadolu Adliyesi 4. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Duruşmaya tutuklu yargılanan Namme Öztürk ve avukatlarıyla Kazım Aydemir’in babası Cemalettin Aydemir katıldı.

ATK’den ayrıntılı rapor istendi

Mahkeme heyeti, Öztürk ve Cemalettin Aydemir arasında geçen telefon konuşmalarını sordu. Öztürk, bu konuşmayı kabul etti. Daha sonra söz alan Öztürk’ün avukatı Diren Cevahir Şen, Yasemin Çakal’ın yargılandığı ve beraat ettiği davayı örnek göstererek Öztürk’ün de bu kapsamda değerlendirilmesini istedi. Öztürk’ün sistematik olarak şiddete maruz bırakıldığının tespiti için İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Adli Tıp Kurumu’ndan ayrıntılı bir rapor alınmasını isteyen Şen, Öztürk’ün tutukluluk süresi ve bakıma muhtaç çocuklarının göz önünde bulundurularak tahliye edilmesini istedi.

Son olarak konuşan Öztürk, “Artık tahliyemi istiyorum. Çocuklarımın bana ihtiyacı var” dedi. Tahliye talebini reddeden mahkeme heyeti, şiddetin tespiti için ayrıntılı bir adli tıp raporu hazırlanması yönündeki talebi kabul ederek, davayı 27 Mart’a erteledi.

Ne olmuştu?

Namme Öztürk, 2007 yılında evlendiği Kazım Aydemir tarafından ilk bir yılın ardından sistematik olarak işkenceye maruz kaldı. 2014 yılında ise psikolojik olarak yaşadıklarına dayanamayan Öztürk, tedavi altına alındı. Tedavisi devam eden Öztürk, birkaç gün sonra eşi tarafından hastaneden çıkarıldı. 2016 yılında Aydemir’e açtığı dava ile boşanan Öztürk, bulunduğu eve gelen Aydemir tarafından şiddete uğradı. Daha sonra Aydemir’in silahını çıkarmasına karşılık, Öztürk, özsavunma hakkını kullanarak Aydemir’i öldürdü.

Tutuklanan Öztürk ifadesinde, Aydemir tarafından sistematik şiddetin yanı sıra cinsel saldırıya da maruz kaldığını belirterek, “Eşim hamile olmama rağmen bana fiziksel şiddet uyguluyordu. O dönemde korktuğum için adli mercilere başvuramadım. Tuzla İçmelerde bulunan bir polikliniğe gidip darp edilmemden dolayı rapor aldım” dedi.

Anadolu Cumhuriyet Savcılığı, Öztürk hakkında hazırladığı iddianamede, “Kasten adam öldürme” suçundan yargılanmasını istedi.

Kaynak: Mezopotamya Ajansı