İstanbul, İzmir, Ankara’da “Afrin Savaşına Hayır!” eylemleri: Barış talebine polis ablukası

Afrin’e yönelik askeri müdahaleye karşı İstanbul, Ankara ve İzmir’de toplumsal muhalefetten eylem çağrıları geldi. Ancak sokağa çıkanlar buluşa noktalarında yoğun bir polis ablukasıyla karşılaştı. Barış sloganları atan çok sayıda kişi gözaltına alındı. HDP binaları ablukaya alındı. Ankara İHD binasının içine kadar gaz bombası atıldı

Barış Bloku-Savaşa Karşı Koordinasyon çağrısıyla “Afrin savaşına hayır” diyenler Kadıköy Altıyol’da

Gepostet von SENDİKA – www.sendika.org am Sonntag, 21. Januar 2018

Afrin’e yönelik askeri müdahaleyi protesto etmek için Barış Bloku-Savaşa Karşı Koordinasyon’un eylem çağrısı yaptığı Kadıköy’ü polis abluka altına aldı. Toplanmaya izin vermeyeceğini söyleyen polis çok sayıda kişiyi gözaltına aldı.

Polis Altıyol’da kimsenin toplu halde beklemesine izin vermedi. Bahariye Caddesi boyunca toplanan herkesi itekleyerek uzaklaştıran polis basının dahi toplu halde durmasına izin vermedi.

Polisin engellemesi ve gözaltılara rağmen kitle uzun süre boyunca Bahariye Caddesi çevresinde bekledi, slogan attı.

“Afrin Savaşına Hayır!” diyenler Kadıköy’ün ara sokaklarında yer yer eylemlere devam etti. Ancak ara sokaklarda bekleyen polis bu eylemcilere de saldırıp bazılarını gözaltına aldı.

Afrin'e yönelik askeri müdahaleyi protesto etmek isteyenlere polis izin vermemiş, çok sayıda kişi gözaltına alınmıştı. "Afrin Savaşına Hayır!" diyenler ara sokaklarda yer yer eylemlere devam etti. Ancak ara sokaklarda bekleyen polis bu eylemcilere de saldırıp bazılarını gözaltına aldı.

Gepostet von SENDİKA – www.sendika.org am Sonntag, 21. Januar 2018

Avcılar’da da polis engeli

Avcılar’da da “Afrin’de savaşa hayır!” diyerek toplanmak isteyen halka polis engel oldu, çok sayıda kişi gözaltına alındı.

HDP Avcılar ilçe binası önünü abluka altına alan polis basın açıklamasına izin vermeyeceğini söyledi.

“Bu ülkeyi kanla, kinle, savaşla yönetmenize izin vermeyeceğiz!” diyenler sesini yasaklara rağmen yükseltti.

Ankara’da HDP il binası ablukaya alındı

Ankara’da demokratik kitle örgütleri HDP Ankara İl Örgütü’nün çağrısıyla Afrin’e yönelik askeri müdahaleyi protesto etmek için Ziya Gökalp Caddesi’nde basın açıklaması yapmak istedi. Eylemden önce, toplanma yerini abluka altına alan polis kitlenin toplanmasına izin vermeden saldırdı. ETHA’nın haberine göre, en az üç kişinin gözaltına alındığı saldırıda yaralananlar oldu.

Ardından, HDP Ankara il binası önünde bekleyenlere de polis saldırdı. Polis, HDP Ankara İl binasını abluka altına alarak giriş çıkışları engelledi ve aynı binada bulunan İHD Ankara Şubesi içine biber gazı attı. Basın açıklaması için gelenler binada mahsur kaldı. Bina abluka altındayken bina önüne gelenleri ise polis uzaklaştırdı ve yol boyu takip ederek keyfi olarak plastik mermi sıkarak saldırdı. Gazetecilerin görüntü almaları da engellendi.

İzmir’de de “güvenlik” gerekçesiyle engellendi

HDP İzmir İl Örgütü’nün çağrısıyla Alsancak Türkan Saylan Merkezi önünde yapılacak basın açıklamasını polis “güvenlik” gerekçesiyle engelledi.

ETHA’nın haberine göre, açıklama öncesi Türkan Saylan Merkezi’nin bulunduğu Kıbrıs Şehitleri Caddesi’ni ablukaya alan polis sokağa girişlere izin vermedi.

Polisin açıklamaya izin vermemesi üzerine DBP binasının önünde yapılmak istenen açıklamaya da izin verilmedi. Yaşanan arbedenin ardından basın açıklaması, DBP il binasında gerçekleştirildi.

CANLI BLOG | AFRİN’E ASKERİ MÜDAHALEYE İLİŞKİN TÜM GELİŞMELER

DİYARBAKIR’DA AFRİN AÇIKLAMASINA POLİS ENGELİ

Sendika.Org

WP-Backgrounds by InoPlugs Web Design and Juwelier Schönmann