ŞPO’dan Tuna’ya: Gökçek’in usulsüzlük ve israflarının hesabı sorulacak mı?

ŞPO Ankara Şubesi, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Tuna’ya Gökçek’ten miras kalan Ankara Boğazı ve Ankapark soruları sordu, usulsüzlük ve israflarla ilgili gereğinin yapılmasını istedi

Ankara’ya ve Ankaralılara 23,5 yıl boyunca zulüm çektiren Melih Gökçek, Tayyip Erdoğan’ın parti içi operasyonu kapsamında istifa ettirilirken, ardında bıraktığı enkaz tartışma konusu olmayı sürdürüyor.

Erdoğan’ın ve Gökçek’in 2014 seçimleri öncesinde “çılgın proje” olarak takdim ettikleri Ankara Boğazı’nın imar planı değişiklikleri, kentsel dönüşüm kararları ve gelişim proje ilanı ile ilgili açılmış 23 dava olduğunu belirten Şehir Plancıları Odası (ŞPO) Ankara Şubesi, benzer bir biçimde Ankapark hakkında da 5 dava olduğunu anımsattı.

ŞPO Ankara yönetimi, Büyükşehir Belediyesi’nin yeni başkanı Mustafa Tuna’ya Gökçek’ten kalan “Ankara Boğazı” ve “Ankapark” projeleri hakkında şu soruları sordu:

  • Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından onlarca defa yargı kararları yok sayılarak, mükerrer biçimde hazırlatılan ve vadinin güney yamaçlarına konumlandırılmış “Ankara Boğazı”na bakan konut, ticaret, turizm alanlarını içinde barındıran, yaklaşık 450 hektarlık korunması gereken doğal alanı yapılaşmaya açan imar planı değişiklikleri ne olacak? İhale ile birlikte söz konusu imar planı değişiklikleri de iptal edilecek mi?
  • Çılgın proje kapsamında vadi boyunca doğal alanlara yapılaşma tanımlayan planlar yürürlükte kalacaksa, yapıları pazarlama stratejisi olarak kullanılacak olan “Ankara Boğazı” projesinde bir değişikliğe gidilerek sadece planı, projeyi yüklenen sermayedarlarda mı değişiklik yapılacak?
  • Bugüne kadar gerçekleştirilen bu akıldışı plan ve projeler uğruna heba edilen kamu kaynaklarının ve kamu zararının hesabının sorulması konusunda bir girişiminiz olacak mı?
  • Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından yargının iptal kararlarına rağmen mükerrer biçimde hazırlatılan ve 1. sınıf tarım arazileri, korunması gereken doğal alanlar tahrif edilip milyarlarca liralık oyuncaklarla doldurulurken yapılan 1 milyar dolarlık israfın hesabı sorulmayacak mı?
  • AOÇ arazisinde yapılan Ankapark ile ilgili kamu zararı ve israf ortadayken halkımıza ne sormayı düşünüyorsunuz?
  • Ankapark projesi ile ilgili hangi firmaya hangi başlık altında ne kadarlık bir ihale verilmiştir?
  • Melih Gökçek ile ilgili kamu zararı davası açacak mısınız?

ŞPO Ankara yönetimi, Mustafa Tuna’nın tespit ettiği usulsüzlükler ve kamu kaynaklarının israfı konusunda cumhuriyet savcılarını görevlerini yapmaya, tüm Ankara halkını da hesap sormaya davet etti.

Sendika.Org/ Ankara