Mor Gabriel, Süryani cemaatine iade ediliyor

Diyanet’e tahsis edilen ve dünyanın ayakta kalan en eski Süryani Ortadoks Manastırı olan Mardin’deki Mor Gabriel (Deyrulumur) Manastırı’nın Süryani cemaatine tekrar geri verileceğini açıklandı

Başbakan Yardımcısı Hakan Çavuşoğlu, konuk olduğu Anadolu Ajansı (AA) Editör Masası’nda Mor Gabriel Manastırı’nın iadesiyle ilgili konuştu.

Çavuşoğlu, önce Hazine’ye daha sonra da Diyanet İşleri Başkanlığı’na devredilen Mor Gabriel’in tekrar Süryani cemaatine iade edileceğini söyledi. Çavuşoğlu, yerinde inceleme yapılmadığı için tapunun dikkatsizlikle Hazine’ye geçtiğini savundu ve bir an önce cemaate iadesinin yapılacağını söyledi.

Ne olmuştu?

Mardin Valiliği Devir Tasfiye ve Paylaştırma Komisyonu, Süryanilere ait pek çok çok sayıda kilise, manastır, mezarlık gibi mülkleri kamu kurumlarına devretmişti. Mor Gabriel Manastırı Vakfı karara itiraz etmiş ancak tasfiye komisyonu itirazları reddetmişti.

“Korkarım bir KHK ile Müslüman yapılacağız”

Mardin’de Süryanilerin mülklerine el konulmasına Midyat’taki Mardin Süryani Birliği Derneği Başkanı Yuhanna Aktaş tepki göstermişti. OHAL KHK’si ile kapatılan derneğin başkanı Yuhanna Aktaş, yaptığı açıklamada yaşananlara tepki göstererek “Korkarım bir KHK ile Müslüman yapılacağız” demişti.

http://sendika62.org/2017/06/mardinde-suryanilere-ait-cok-sayida-mulk-diyanete-devredildi/

Başbakan Yardımcısı Hakan Çavuşoğlu’nun konu ile ilgili açıklaması ise şöyle:

Masa başında oturulup karar alındığı için maalesef oradaki görevlilerimiz tarafından Süryani kardeşlerimize ait kabristanın sanki Diyanete aktarılacağı, mülkiyetinin oraya verileceği, Hazineye aktarılmış ve oradan da oraya aktarılacağı gibi bir yanlış anlaşılma var. Bu gerçekten böyle oldu. Maliye Bakanlığına aktarıldı ama oradaki arkadaşlar bunların kime ait olduğunu, Hristiyanlara mı, İslam mensuplarına mı ait olduğuna bakmaksızın masa başında değerlendirdikleri için böyle bir hata oldu. Şimdi biz Vakıflar Genel Müdürlüğü olarak Mor Gabriel’e ait bu kabristanlıkları ve yerleri tekrardan iade ediyoruz. Hiçbir problem yok zaten.

Sendika.Org