Başkentgaz’dan kış öncesi soygun: Yeni sayaçlar için 406 TL ‘güvence’

Ankara’da Başkentgaz, sayaçların eskimiş olmasını gerekçe göstererek vatandaşın 300 dolar vermiş olduğu sayaçları değiştireceğini açıkladı, yeni takılacak sayaçlar için 406 TL güvence bedeli istedi

Başkentgaz, Ankaralılara Ankara Büyükşehir Belediyesi eski Başkanı Melih Gökçek zamanında takılan sayaçların 20 yılını doldurduğunu ve kartlı doğalgaz sayaçlarının değiştirilmesi gerektiği yönünde tebligat vermeye başladı. Tebligat tarihinden itibaren 14 gün içinde değiştirilmediği takdirde ise abonenin gazı kesilecek.

Başkentgaz’ın abonelere gönderdiği tebliğ yazısında, 20 yılını dolduran eski sayaçların sık arıza yaptığı ve ölçüm hassasiyetini kaybettiği ifadeleri yer aldı. Ön ödemeli sayacını mekanik sayaç ile değiştirmek zorunda olan abonelerin, ocak kullanımı için 20 TL, ocak+şofben için 60 TL, ocak+kombi için ve 406 TL güvence bedeli ödemesi isteniyor.

“İnsanları kış ayında tehdit eder gibi”

Hürriyet Ankara’dan Fatih Tekeci bugünkü köşesine, Mamak’ta yaşayan Erkan Taşdemir’in mesajını taşıdı. Taşdemir gelen tebliğ için “İnsanları kış ayında tehdit eder gibi” dedi.

Taşdemir’in ifadeleri ise şöyle:

Güvence bedeli adı altındaki soygunlar bitmiyor. Zamanında bu sayaçları almak için 300 dolar istendi, verdik. Şimdi ise ‘sayaçlar eskidi, faturalı ile değiştiriyoruz’ diyorlar. İnsanın en çok zoruna giden de, 14 gün içinde müracaat etmezsek gazımızı kesmekle tehdit ediyorlar. Firma, Ankara halkına gaz satıp ticaret yapıyor ve para kazanıyor. O halde yükümlülüğünü yerine getirsin. Vatandaşa yüklenmesin.

 

Sendika.Org