Her şey müftüye nikah yetkisi için: Kadınlara TBMM yasağı, vekillere müdahale

Müftülere resmi nikah yetkisi verilmesini de içeren düzenlemenin İçişleri Komisyonu’nda görüşülmeye başlaması üzerine TBMM’ye giden kadınlar giriş kapısından polis zoruyla geri çevrildi. Bu duruma itiraz eden vekiller de polis tarafından tartaklandı

Polis ite kaka TBMM giriş kapısından uzaklaştırdığı kadınları uzun süre takip etti.

Ankara’da kadınlar müftülere nikah yetkisi veren tasarı üzerine yapılan görüşmeleri takip etmek ve itirazlarını dile getirmek için TBMM önünde buluştu.

TBMM’DE SÜREN GÖRÜŞMELERE İLİŞKİN TÜM GELİŞMELER  – DAKİKA DAKİKA

TBMM’ye girmek isteyen kadınlar 2 Ekim’de vekiller ile görüşmek için TBMM’ye girdikleri ve haklarında giriş yasağı getirildiği gerekçesi ile Meclis’e alınmadı.

Yalnızca 2 Ekim’de gelmedikleri için isimleri alınmayan ve bu nedenle yasak listesine girmeyen birkaç kadın Meclis’e girebildi.

Vekilleri de tartakladılar

Giriş kapısına giden CHP milletvekilleri Ali Şeker ve Orhan Sarıbal, kadınların Meclis’e alınmamasının keyfi olduğunu belirterek, polisin tutanak göstermesini istedi.

Polis ise vekillere engel oldu ve kadınları ite kaka dışarı çıkarmaya başladı. Buna engel olmak isteyen vekiller de tartaklandı.

“Bu mücadele hayat mücadelesidir”

Dışarı çıkarılan kadınlar “Bu yasa Meclis’ten geçmeyecek” sloganlarıyla yürümeye başladı. Olası bir polis saldırısına karşı vekillerin de eşlik ettiği kadınlar, “Bu mücadele hayat mücadelesidir, bu mücadele eşitlik mücadelesidir, bu mücadele laiklik mücadelesidir. Biz dışarıda, arkadaşlarımız içeride mücadeleye devam edeceğiz, bu yasanın geçmesine izin vermeyeceğiz” dedi.

Sendika.Org

WP-Backgrounds by InoPlugs Web Design and Juwelier Schönmann