İran hava sahasını Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi’ne kapattı

İran, Bağdat yönetiminin talebi üzerine Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi’ne (IKBY) uçuşları durdurduğunu ve hava sahasını kapattığını açıkladı. Öte yandan İran’ın, IKBY sınırında askeri tatbikat düzenlediği bildirildi

İran’ın, Bağdat yönetiminin talebi üzerine Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi’ne (IKBY) uçuşları durdurduğu açıklandı.

Fars Haber Ajansı’nın haberine göre, İran, IKBY’deki havalimanlarına yapılan uçuşlarını Bağdat yönetiminin talebi üzerine durdurdu.

İran, hava sahasını da kapattı

Tesnim Haber Ajansı’nda yer alan haberde ise, İran Ulusal Güvenlik Yüksek Şurası Sözcüsü Keyvan Hüsrevi’nin, IKBY’de yarın (25 Eylül) yapılması planlanan bağımsızlık referandumu öncesi verilen kararla ilgili açıklamalarda bulunduğu bildirildi.

IKBY’den yapılacak uçuşlara da hava sahalarını kapattıklarını aktaran Hüsrevi, “İran’dan Süleymaniye ve Erbil kentlerine ve aynı zamanda hava sahanlığımızdan Irak Kürdistan Bölgesi’ne doğru uçuşlar durdurulmuştur. Referandumun yapılması halinde kara sınırları da kapatılacaktır” ifadelerini kullandı.

İran’dan IKBY sınırında askeri tatbikat

Öte yandan IKBY’nin bağımsızlık referandumuna karşı çıkan İran’ın IKBY’yle olan sınır hattında tatbikat başlattığı bildirildi. İran devlet televizyonu IRIB, tatbikatın IKBY sınırındaki Batı Azerbaycan vilayetinin Uşnaviye kasabasında düzenlendiğini duyurdu.

Rus haber ajansı Sputnik’in IRIB’den aktardığı habere göre, önceden planlanmış olan tatbikat 1980-88 arasındaki İran-Irak savaşının başlangıcını anmak amacıyla düzenleniyor. Ancak IKBY’nin referandumuna saatler kala düzenlenen tatbikat, aynı zamanda Erbil’e bir mesaj olarak da algılandı. Tatbikatta, havan topunun yanı sıra zırhlı araçlar ve hava unsurları da kullanılıyor.

Öte yandan Kürdistan Yurtseverler Birliği’nin (KYB) resmi internet sitesinden yapılan açıklamada, İran topçu birliklerinin özellikle Balekayeti ve Hacı Omeran’a bağlı “Gundejor, Alane, Kunere, Dinoy Gewre, Dinoy Biçuk, Berde Zerde” köylerini aralıksız bombaladığı ifade edildi.

Açıklamada, topçu atışlarının herhangi bir kayba yol açıp açmadığına dair bilgi paylaşılmadı.

Sendika.Org