Bilimsel ve Laik Eğitim Hareketi: “Değişmez deme harekete geç”

“Bilimdışı müfredatı nasıl durduracağız? TEOG kaldırıldı öğrencileri ve velileri ne bekliyor?” sorularının cevabını birlikte arayanlar, Bilimsel ve Laik Eğitim Hareketi’nin yol haritasını da birlikte çizmek için İstanbul’da buluştu

Bilimsel ve Laik Eğitim Hareketi’nin çağrısıyla Barış Manço Kültür Merkezi’nde bir araya gelenler “Bilimdışı müfredatı nasıl durduracağız? TEOG kaldırıldı öğrenci ve velileri ne bekliyor?” sorularını birlikte tartışarak izlenecek yol haritası çıkardı.

Etkinlik girişinde katılımcılara Veli El Kitabı dağıtıldı. Bu kitap ile, çocukların hem gerici müfredatın zararlı etkilerinden nasıl korunabileceği hem de okullara yapılacak herhangi bir saldırı girişiminde velilerin neler yapabileceği anlatılıyor. El kitabı, dilinin yalın ve herkes tarafından kullanılabilecek şekilde hazırlanmış olması nedeniyle büyük ilgi görüyor.

BİLİMSEL VE LAİK EĞİTİM İÇİN “VELİ EL KİTABI” ELDEN ELE YAYILIYOR

“Veli El Kitabı herkes tarafından kullanılabilir”

“Değişmez deme harekete geç” diyerek yapılan çağrı ile gerçekleşen buluşmada açılış konuşmasını yapan Hülya Şen, hazırladıkları Veli El Kitabı’ndan söz ederek, “Bu kitapta kullanılan dil yalın ve herkes tarafından kullanılabilir olduğu bu kitabı Laik ve Bilimsel Eğitim Platformu da kendi imzasını kullanarak yaygınlaştırıyor. Veliler okullarına saldırı olduğunda ne yapabilir bu kitapta buluyor” dedi.

Şen konuşmasına “Her okulu artık mücadele alanı haline getirmemiz gerekiyor” sözlerini de ekledi.

Buluşmada hem okullarda yaşanan sorunlardan bahsedildi hem de mücadeleye dair pratik planlar çıkarıldı.

Çalışma birimleri oluşturulacak

Programda “Okul Koordinasyon birimi, Raporlama Birimi, Bilimsel Akademik Çalışma Birimi” kurulması gerekliliği konuşuldu.

  • Çalışmada Okul Koordinasyon Birimi ile girilebiliyorsa Okul Aile Birliklerine girilmesi yoksa da müdahale edilmesi gerekliliği tartışıldı.
  • Raporlama Birimi ile eğitim sisteminde yapılan değişikliklerin ne gibi vahametlere yol açtığının raporlanması yapılacak.
  • Bilimsel Akademik Çalışma Birimi ile ise, yok edilen şeyleri var etmek için çalışmalar yapılacak.

Yasemin Erkut, yeni müfredata dair sunum yaparak, gözlemlerini şöyle aktardı:

Sosyal Bilgiler kitabı katalog gibi fotoğraflarla dolu. Bilgiler neredeyse çok az. Ancak müfredattaki İslam kitaplarına baktığınızda dersler hem artıyor hem de ağırlaşıyor. Örneğin: Hitabet, Fıkıh, İslam Tarihi, Teship, Kuran Okuma, Arapça, Kuranı Kerim, Hz. Muhammed’in Hayatı, Hadis metinleri gibi.

Erkut, ayrıca “Yeni müfredattaki din kitaplarında savaş esirlerinin ganimetlerin parçası olduğu, bayrak ve askerlerin ise cihat ordusu olarak tanıtılıyor. Ayrıca devlet sırlarını öğrenip yazmak da dine göre yasak” diyerek yeni müfredat ile çocuklara anlatılacak bilgileri özetledi.

Erkut konuşmasını ise şöyle sonlandırdı:

Yeni müfredat ile hazırlanan kitaplar tabiki keşiflerden bahsediyor. Ancak bu konu, Fatih Sultan Mehmet’in domates, patates yiyememesi üzerinden bu yiyeceklerin menşe Amerika daha keşfedilmemiştir şeklinde.

“Erdoğan’ın bahsettiği 70 kişilik sınıflar halen var”

Yasemin Erkut’un konuşmasının ardından Tek Adam’ın tek sözüyle TEOG’un kaldırılması neler getirecek tartışmasını açan Cihan Uyanık , “TEOG’un kaldırılması ile puana dayalı seçme olacağı söyleniyor. Ancak Türkiye’nin hiçbir yerinde eğitim eşit değil. Tayyip Erdoğan’ın bahsettiği 70 kişilik sınıfların halen var olduğunu Esenyurt’ta bulunan Erdoğanlar İlkokulu’nda görmüş olduk” dedi.

Uyanık, öğrencilerin evlerine en yakın liseyi tercih etmelerinin sağlanacağını belirterek yaygınlaştırılan imam hatiplerin öğrencilere zorunlu bir tercih oluşturacağından bahsetti.

Programın forum bölümünde ise serbest kürsü oluşturuldu. Forumda söz alan 22 yıllık öğretmen, önceden kullandığı materyallerin öğrencilere ağır geldiğini belirtti.

“Mahalle toplantıları yapılabilir”

Kadıköy’de yaşayan Ece Ünsal ise bu hareketin önüne koyacağı planlara önerilerde bulunarak “Çeşitli çalışma grupları oluşturabiliriz. Belirli okulları seçip okul önlerine gidebiliriz. Mahalle toplantıları yapabiliriz” dedi.

Öğretmenlere eğitim; soru sormak yok!

Söz alan İngilizce Öğretmeni Nihal Üstündağ, öğretmenlere “müfredat neyi değiştirdi” toplantıları yapıldığını belirterek, bilgilendirme için gelenlerin bile öğretmenlere ne anlatacağını bilmediğini ve soru sorulmasını istemediklerini söylediklerine dikkat çekti.

Öğretmenler iyi insan olmayı öğretmeli

Üstündağ, “İngilizce öğretmenin yanı sıra çocuklara iyi insan olmayı anlatmaya çalışıyorum. Biz öğretmenler bunu yapalım” dedi.

“Mücadele örnekleri artmalı”

İsmail Tarman Ortaokulu velilerinden Orhan Üstündağ söz alarak okullarının imam hatip olmaması için verdikleri mücadeleyi anlatarak “1000 kişilik okulda 970 imza topladık. Böyle mücadele örneklerini arttırmalıyız. Okullarımıza, çocuklarımıza sahip çıkmalıyız” dedi.

Yarının öğretmenlerine çağrı yapılmalı

Konuşmada ayrıca İstanbul Üniversitesi öğrencisi Şilan Delipalta söz alarak, “Üniversiteye kızını göndermenin cehenneme gitmek olarak rahatlıkla nitelendiriliyor bugünlerde. Bu çalışmalar kapsamında bu çalışmaların üniversitelileri de kapsaması gerekiyor. Yarının öğretmenlerine çağrı yapılmalı. Eğitim Fakültesi ve Fen-Edebiyat Fakültesi öğrencileri aktif şekilde bu alana çağrılmalı” dedi.

Veli-Der de etkinlikte söz alarak, “Bizlere ulaşan veliler, ‘parasız alabildiğimiz tek eğitim din eğitimi’ diyor” sözleri ile velilerin aktarımlarını anlattı.

“Nitelikli okulları çürütmeye çalışıyorlar”

3 çocuk babası Coşkun Cihan ise, “Nitelikli okullara saldırılar daha da arttı. Kabataş Erkek Lisesi, Galatasaray, Beşiktaş Anadolu Lisesi öğrenci ve velilerini çürütmeye çalışıyorlar” diyerek bu durumun en önemli yerinde velilerin yer alması gerektiğini vurguladı.

Cihan konuşmasında Veli El Kitabı’nın her yerde dağıtılması gerektiğini söyleyerek, çocuklarının okulunun önünde de dağıtılmasına yardımcı olacağını belirtti.

“Mücadele etmeye hazır olmalıyız”

Etkinlikte konuşan bir lise öğrencisi ise, bu sistemin hedef aldığı öğrencilerden biri olduğunu vurgulayarak “Biz liseliler bağımsız, demokratik bir tabanda buluşmalıyız. Biz karanlığa arkamızı döndük. Şimdi de mücadele etmeye hazır olmalıyız” dedi.

Program, memleketi yeniden kurmanın eğitimi yeniden kurmakla mümkün olacağı vurgulanarak son buldu.

Sendika.Org