Tutuklu gazetecilerin gazetesi “İçeriden” çıktı

Uluslararası Af Örgütü, 3 Mayıs Dünya Basın Özgürlüğü Günü’nde tutuklu gazetecilerin seslerini duyurmak için “Gazetecilik suç olamaz” manşetiyle “İçeriden” adlı bir gazete çıkardı

Uluslararası Af Örgütü, 3 Mayıs Dünya Basın Özgürlüğü Günü’nde tutuklu gazetecilerin seslerini duyurmak için “İçeriden” adlı bir gazete çıkardı.

Tutuklu gazetecilerin mesajlarının yayımlandığı 8 sayfalık gazete, “Gazetecilik suç olamaz” manşetiyle çıktı. Gazetede şu isimlerin mesajlarına yer verildi:

Tutuklu isimlerden Cumhuriyet gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Murat Sabuncu, Cumhuriyet gazetesi Yayın Danışmanı ve IPI Yönetim Kurulu üyesi Kadri Gürsel, Cumhuriyet gazetesi çizeri Musa Kart, Cumhuriyet gazetesi muhabiri Ahmet Şık, BirGün gazetesi çalışanı Mahir Kanaat, kapatılan Özgür Gündem gazetesi Yazı İşleri Müdürü İnan Kızılkaya, Die Welt Türkiye muhabiri Deniz Yücel, “FETÖ” soruşturmaları kapsamında tutuklu Ahmet Altan ve Nazlı Ilıcak ile şu anda tutuklu bulunmayan kapatılan Özgür Gündem gazetesi Yayın Danışma Kurulu üyeleri Aslı Erdoğan ve Necmiye Alpay, kapatılan JINHA’nın muhabirleri Zehra Doğan ve Beritan Canözer, foto-muhabir Metin Yoksu.

Gazete Uluslararası Af Örgütü Genel Sekreteri Salil Shetty’nin açıklamaları da yer aldı. Shetty, “Türkiye’de çok sayıda bağımsız gazeteci demir parmaklıklar ardında, suçmala veya yargılama olmaksızın aylardır cezaevinde tutuluyor veya muğlak terör ile mücadele yasaları uyarınca yargılanma tehlikesiyle karşı karşıya bulunuyor” dedi. Gazetenin arka sayfasında ise Af Örgütü’nün tutuklu gazetecilerin serbest bırakılması amacıyla başlattığı imza kampanyasına katılma çağrısı yapıldı.

Sendika.Org