İnşaat patronları: 9 Haziran’a kadar demir fiyatları düşmezse yapı paydos

İnşaat demirinde sürekli yükselen fiyatlar inşaat sektörünü zora soktu. Demir fiyatlarının düşmesini isteyen inşaatçılar, 9 Haziran’a kadar demir fiyatlarında düşüş olmadığı takdirde “Paydos” çağrısı yapacaklarını açıkladı

Arzdaki düşüş, talebi karşılamadığı için artan demir fiyatları, inşaat sektörünü zora soktu. İnşaat Müteahhitleri Konfederasyonu (İMKON) Başkanı Tahir Tellioğlu, “İşlerin açıldığı, istihdamın arttığı bir dönemde demir darbesi indi. 9 Haziran’a kadar Bakan Zeybekci ile istişare halinde olacağız. Sonuç alınamazsa işler durur” diyerek hükümeti uyardı.

“Demir üretiminde ilk 5’te ama kıtlık var”

Habertürk Gazetesi’nin haberine göre Tellioğlu, 9 Haziran’a kadar demir fiyatlarında düşüş olmadığı takdirde “Paydos” çağrısı yapacaklarını açıkladı. Tellioğlu, “Bu paydosun daha geniş kitlelere seslenerek desteklenmesine yönelik çağrıda bulunacağımızı üzülerek kamuoyu ile paylaşıyoruz” dedi. Tellioğlu, 9 Haziran’a kadar Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci ile istişare halinde olacaklarını kaydederken, sonuç alınmaması halinde iş durdurmaya gideceklerini ifade etti.

“Türkiye demir üretiminde dünyada ilk 5’te ama kıtlık var” diyen Tellioğlu, karaborsa iddiasında bulundu: “4 ayda demirin ton fiyatı bin 600 TL’den 2 bin 200 TL’ye yaklaştı. Bazı kişiler karaborsacılık yapıyor.”

Bakan Zeybekci’den, demirdeki aşırı fiyat artışına müdahale edilmesini istediklerini söyleyen Tellioğlu, demirdeki KDV’nin yüzde 18’den yüzde 8’e düşürülmesi gerektiğini ifade etti. Sektörün ciddi bir dar boğazla karşı karşıya kaldığını ifade eden Tellioğlu, federasyonun 120 bin üyesinin önemli bir kısmının “iş durdurma ve paydos çağrısı” talep ettiğini söyledi.

Fırsat bu fırsat: Fiyat artışından kaynaklı zararlar devlet projelerinde karşılanmalı

Türkiye İnşaat Sanayicileri İşveren Sendikası (İNTES) Başkanı Celal Koloğlu demir krizini fırsata dönüştürmeye çalışarak işin iflasının ya da batmasının devlete daha pahalıya mal olacağını söyledi, demir ithalatının da çözüm olmadığını, ithalatın zaman alacağını belirtti. Koloğlu, geçmişte döviz kurlarındaki artış nedeniyle fiyat farkı ödendiğini vurgulayarak, “Zarar eden müteahhitlerin demirdeki fiyat artışlarından kaynaklı zararlarının devlet projelerinde karşılanmasında yarar var. Bir işin iflası ya da batması, fiyat farkından daha pahalıya mal olur devlete. Malzeme artışlarının müteahhite ödenmesinde yarar var” dedi.

Sendika.Org