Öğrencilerin referanduma bulunduğu ilde katılması için ne yapması gerekiyor?

Anayasa referandumu için henüz net bir tarih yok ancak uyarılar başladı. Öğrenciler yeni yönetmelikle bulundukları illerde oy kullanabiliyor. Ancak uygulamaya dahil olmak isteyen öğrencilerin acele etmesi gerekiyor

Seçme yaşına gelmiş, nüfusa kayıtlı olduğu ile ile öğrenim gördüğü il farklı olan öğrencilerin, referandumda bulundukları ilde oy kullanabilmeleri için Nüfus Müdürlüklerine başvuru yapmaları gerekiyor.

Öğrencilerin üniversite okuduğu ilde oy kullanması için getirilen yeni bir düzenleme ile öğrencilerin kütüklerinin olduğu ilde oy kullanmaları zorunluluğu kaldırılmıştı.

Neler gerekli?

Örneğin ikamet adresi İstanbul’da olup, İzmir’de üniversite okuyan bir öğrenci, eğer yurtta kalıyorsa, yurtta kaldığına dair ıslak imzalı belge ve okuduğu üniversiteden öğrenci olduğuna dair ıslak imzalı öğrenci belgesi alması gerekiyor. Öğrencinin bu belgelerle, nüfus müdürlüğüne başvurması şart.

Yurtta değil de kirada kalıyorsa

Eğer öğrenci, ev arkadaşlarıyla kiralık bir evde oturuyorsa, oturduğu eve ait kira sözleşmesi, muhtarlıktan alınacak ikametgah belgesi ya da kendi adına kayıtlı bir fatura ile nüfus müdürlüğüne başvurması gerekiyor.

Üniversite öğrencisi, bir akrabasının evinde kalıyorsa, evinde kaldığı yakınıyla birlikte nüfus müdürlüğüne kayıt yaptırması gerekiyor.

Yüksek Seçim Kurulu’na göre öğrencilerin nüfus müdürlüklerinden belgelerini aldıktan yapması gerekenler “Nüfus müdürlüklerine bizzat başvurmak suretiyle nüfus müdürlüğünden alacakları adres değişikliğinin uygunluğuna ilişkin belge ve eklerini ilçe seçim kurulu başkanlığına teslim ederler” olarak tarif edilmiş.

Başvuruların tarihi uzadı

Başkanlığı öngören anayasa değişikliğinin Meclis’teki acelecilikle Tayyip Erdoğan’ın onayına sunulması bekleniyordu. Ancak tahminler tutmadı ve anayasa değişikliği halen Meclis’ten cumhurbaşkanlığına gönderilmedi. Bu sebeple daha önceden 2 Şubat olarak duyurulan son başvuru tarihi uzadı.

Sendika.Org