Tacize karşı ses çıkaran KTÜ’lü kadınlar kazandı: Yurt yolu ışıklandırıldı

Trabzon’da üniversiteli kadınlar, yurt çevresinde yaşanan tacizler karşısında başlattıkları mücadeleyi kazandı. Kadınların yurt yolunun aydınlatılması için topladıkları binlerce imzayı KYK Trbazon İl Müdürlüğü önünde açıklamayla teslim etmesinin ardından, ışıklandırma çalışması başladı

ktu-kadin-aydinlatma_7-11-16

Trabzon’da KYK Doğu Karadeniz Yurtlarında barınan üniversiteli kadınlar, yurt yolunda ve çevresinde gerçekleşen tacizlere karşı yıllarca tepki gösterdi. Bu yıl da taciz olaylarının yaşanmasının ardından üniversiteli kadınlar yurt yollarının ışıklandırılması için topladıkları binlerce imzayı KYK İl Müdürlüğü’ne teslim etti. Çözüm için ilk talepleri ışıklandırma taleplerini KYK’ye ileten kadınların verdiği mücadele ve topladıkları yüzlerce imza sonuç verdi. Yurt yollarında ışıklandırma çalışmaları başladı.

Işıklandırma için imza toplayan üniversiteli kadınlara soruşturma

Yurt yollarının karanlık olması sebebiyle ışıklandırma talep eden, bunun için imza toplayan ve dilekçelere imza atan kadınlara soruşturma açıldı. KYK İl Müdürlüğü’nün tacizlere karşı aydınlatma talep eden kadınlara açtığı bu soruşturma üniversitelilerin tepkisini çekti. Yurt yollarındaki ışıklandırma ile taleplerini kazanan kadınlar, açılan soruşturmaların derhal durdurulmasını ve tacizlere karşı alınan önlemlerin artırılmasını istedi

Yurt yollarının ışıklandırılması ve imza toplayan kadınlara açılan soruşturma ile ilgili açıklama yayımlayan Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Üniversiteli Kadın Kolektifi, farklı fakültelerdeki kadınlarla bir araya gelerek yaşanan sorunları konuştuklarını belirtti. Yurt yolunun ışıklandırılması için imza atan kadınlara yurt yönetiminin engel olmaya çalıştığını ve iki kişiye soruşturma açıldığını belirten kadınlar, yurt yönetiminin hem imza kampanyası karşısında ışıklandırma yaptığını, hem de soruşturma açtığını vurgulayarak “Kadın dayanışmasından korkuyorlar” dedi.

img-20161113-wa0010

“Kadın dayanışmasını yükseltmeye devam edeceğiz”

Işıklandırmanın kadın dayanışmasının bir kazanımı olduğunu belirten kadınlar, bundan sonra da sorunlar karşısında taleplerini dile getirmeye ve sonuç alana kadar mücadeleye devam edeceklerini belirterek şunları söyledi:

Bilindiği üzere, geçtiğimiz yıl dönem sonu KYK Doğu Karadeniz Kadın Yurtları önünde iki üniversiteli kadın tacize uğramış ve Üniversiteli Kadın Kolektifi olarak bu olaydan sonra, yıllardır dile getirdiğimiz ‘Yurt yolları ışıklandırılsın’ talebini yükselterek bir gecede yüzlerce imza toplamıştık. Bu yıl da Moloz-Dolmuş Durakları istikametinde 2 arkadaşımızın tacize uğraması üzerine geçtiğimiz yıl KYK Doğu Karadeniz Kadın Yurtları’nda başlattığımız imza kampanyasını Fatih Eğitim Fakültesi ve Kanuni Kampüsü’ne taşıyarak ‘tacize dur’ diyen üniversiteli kadınlarla binlerce imza topladık. İmza kampanyası sürecinde de vakit geçirdiğimiz, sohbet ettiğimiz üniversiteli kadınlar hem yurt yollarında hem de kampüs içerisinde yürürken tedirgin olduklarını ve defalarca tacize uğradıklarını sık sık dile getirdi. Üniversiteli kadınlarla Fatih Eğitim Fakültesi ve Kanuni Kampüsü’nde defalarca bir araya gelerek neler yapabileceğimizi konuştuk. Sonuç olarak, taleplerimizin gerçekleşmesi için; topladığımız imzaları yetkili mecralara iletmeye karar verdik. Toplanan binlerce imza üniversiteli kadınlar tarafında Trabzon KYK İl Müdürlüğü’ne iletilmiş, imzalar alınmak istenmemesi, mevzunun üzeri örtülmek istenmesine rağmen verilmiştir. İmzaların iletilmesinden sonra KYK Trabzon İl Müdürlüğü önünde o akşam bir basın açıklaması gerçekleştirilmiş, zaten aylardır bilinen bu süreç basın açıklaması ile tekrar kamuoyuna aktarılmıştır. Üniversiteli kadınlar, basın açıklamasında bu süreci takip edeceklerini, yurt yollarına ışıklandırma yapılmasını istediklerini bir kez daha belirtmişlerdi.

Basın açıklamasının ardından yurtta kalan üniversiteli 2 kadın arkadaşımıza Yurt Müdürlüğü tarafından soruşturma açılmıştır. Ayrıca yurtta imza atan üniversiteli kadınlara ‘Neden böyle bir şeyi imzalıyorsunuz?’ gibi absürt sorular sorulmuştur. Yurt Müdürlüğü’nün bu absürt sorusuna cevap verelim: Yılardır tekrar tekrar ‘Yurt yolları ışıklandırılsın’ dememize, yurt yolunda, yurt önünde, hatta yurt içindeyken dahi sürekli taciz edilmemize rağmen her seferinde görmezden geldiğiniz, sorunlarımızın ve taleplerimizin üstünü örtmeye çalıştığınız için imzaladı kadınlar dilekçeyi. Karanlık yollarda tedirgin yürümekten bıktıkları, artık taciz edilmek istemedikleri için imzaladılar.

Şimdi biz Yurt Müdürlüğü’ne soruyoruz: Dilekçe imzalamak ne zamandır suç? ‘Tacize dur’ demek, yurt yollarının aydınlatılmasını ve güvenli olmasını istemek midir açılan soruşturmaların gerekçesi? Madem ışıklandırma talebi ile imza toplayan ve dilekçe imzalayan kadınlara soruşturma açıyorsunuz, o halde neden imza kampanyası sürecinin hemen ardından yurt yolunda ışıklandırma çalışmasına başladınız?

Eğer ki yurt yollarının aydınlık olmasını istemek suç ise, yurt yollarını aydınlatma çalışmasını başlatarak siz de suç işlediniz! Yurt Müdürlüğü’nün bu duruma karşı çelişkili tavrı bir gerçekliği gözler önüne seriyor ki; kadın dayanışmasından korkuyorlar, kadınların en ufak bir araya gelişlerine tahammül edemiyorlar. İmza atan kadınları korkutmak, yaptıkları kötü bir şeymiş gibi yansıtmak, yurt içerisinde asılsız söylentiler yaymak, haksız soruşturmalar açmak; kadın dayanışmasına karşı üniversiteli kadınları korkutmak için sarf ettiğiniz çabalardır. Boşuna çabalıyorsunuz!

Yurt Müdürlüğü’ne bir kez daha hatırlatalım; Yıllardır ışıklandırmayı talep ediyorduk ve kadınların verdiği mücadele sonucu kazandık! Bilinsin ki; KYK Müdürlüğü o ışıklandırmayı kadınlar daha az taciz uğrasın diye değil, kadınların gücünden korktuğu, yaptığımız eylemliliklerle bu sorunu herkese duyurduğumuz ve KYK’nın ilgisiz- duyarsız tavrını her yerde teşhir ettiğimiz için yapmak zorunda kalmıştır.

Yurt yoluna yapılan ışıklandırmalar kadın dayanışmasının bir sonucu ve kazanımıdır. Sanılmasın ki yurt yollarına ışıklandırma yapıldı diye susacağız. Her fırsatta, her sorunda, taleplerimizi yükseltmeye ve alana kadar mücadele etmeye devam edeceğiz. Soruşturmalarınızla, asılsız söylentilerinizle kadınları korkutamazsınız. İnadına mücadelemizi büyütmeye, kadın dayanışmasını yükseltmeye devam edeceğiz. Yaşasın kadın dayanışması!

Sendika.Org