Zonguldak’ta kadınların isyanı sonuç verdi: Salıverilen zanlı tutuklandı

Zonguldak’taki Nesibe Hatun Kız Öğrenci Yurdu’ndan bir kadını kaçıran ve ardından serbest bırakılması üzerine kadınların tepkisini çeken Birol Ç., yeniden gözaltına alınarak tutuklandızonguldak-yurt

Zonguldak’ta Kredi ve Yurtlar Kurumu’na (KYK) ait Nesibe Hatun Kız Öğrenci Yurdu’nda son bir hafta içerisinde iki üniversiteli kadının kaçırılması ve kaçıran kişinin gözaltına alındıktan sonra serbest bırakılması üzerine ayağa kalkan kadınlar adım adım kazanım elde ediyor.

Yaptıkları eylemlerle gece saatlerinde çalışan servis, özel güvenlik ve ışıklandırma haklarını kazanan kadınlar, arkadaşlarını kaçıran ve ifadesi alındıktan sonra serbest bırakılan Birol Ç.’yi yeniden gözaltına aldırarak tutuklattı.

Eylem yapan kadınların iddiaları o gün KYK Zonguldak Bölge Müdürü Hayri Bulazar tarafından “asparagas”  olarak nitelendirilmiş, yurt müdürü üniversiteli kadını suçlu bulmuştu.

Kaçırmanın bahanesi “sevgi”

Adliyeye sevk edilen Birol Ç., mahkemedeki ifadesinde suçlamayı kabul etmezken, üniversiteli kadının rızası olduğunu iddia etti. Nöbetçi mahkemece “kişi hürriyetini yoksun kılma” suçundan tutuklanan Birol Ç. kaçırmasının gerekçisi olarak “Ne yaptıysam sevdiğimden yaptım” dedi.

Sendika.Org