4 günde 2 kadın KYK yurdundan kaçırıldı, üniversiteli kadınlar ayağa kalktı

Zonguldak’ta Nesibe Hatun Kız Öğrenci Yurdu’ndan dört günde iki üniversiteli kadının kaçırılması üzerine kadınlar yurda girmeme eylemi yaptı. Kadınlar bir yandan da sosyal medyadan yürüttükleri etiket kampanyasıyla arkadaşlarının akıbetini soruyor

zonguldakyurt-isyan_10-10-16

Zonguldak’ta Nesibe Hatun Kız Öğrenci Yurdu’nda dört gün içinde iki kadının kaçırılmasının ardından üniversiteli kadınlar ayağa kalktı. Yurt yönetiminin ve emniyetin önlem almamasını protesto eden kadınlar 10 Ekim akşamı yurda girmedi. Kadınların yurda girmeme kararlılığı üzerine il emniyet müdürü güvenlik sözü vermek zorunda kaldı.

4 günde iki üniversiteli kadın kaçırıldı

Kozlu ilçesinde bu yıl açılan yurtta geçen cuma bir üniversiteli kadın erkek arkadaşı tarafından otomobile bindirilerek kaçırıldı. Polisin bir gün sonra yakaladığı şüpheli, çıkarıldığı nöbetçi mahkeme tarafından adli kontrol koşuluyla serbest bırakıldı. Yurtta 10 Ekim akşamı bir üniversiteli kadının daha otomobille kaçırılması üzerine kadınlar yurdu boşalttı. 4 günde 2 üniversiteli kadının kaçırıldığını ve yurdun bulunduğu mahallenin de tenha olmasından dolayı can güvenliklerinin olmadığını söyleyen yüzlerce kadın, yurda girmeyerek yurt yönetimini ve emniyeti protesto etti.

Yurt müdürü: Acaba ne yaptı da kız kaçırıldı?

Öğrencilerden Büşra Serçeoğlu gazetecilere yaptığı açıklamada yurtta ve çevresinde güvende olmadıklarını, yetkililerin bu sorunu görmezden geldiğini söyledi. Yurtta kalan kadınların korku içinde olduklarını ifade eden Serçeoğlu, “Her zaman olduğu gibi kadın suçlu bulundu. Yurt müdürümüz ‘Acaba ne yaptı da kız kaçırıldı?’ dedi. Görevliler üzerine düşeni yapmadı. Şimdi de polisler ‘biz sizin için buradayız’ diyorlar. Bir haftada iki kız kaçırıldı. Bu yol hiç tekin değil. Yurt önüne saat başı araç gelecek dediler ama hiçbiri yapılmadı. Bizim bu yurtta can güvenliğimiz yok.”

zonguldakyurt-isyan_10-10-16-1

“Yolda yürürken önümü kestiler”

Sena Temizyürek ise yurdun çevresindeki inşaatta kalan işçilerin kendilerini taciz ettiğini söyleyerek “Yolda yürürken önümü kestiler. İki tane adam alkol almışlar, önümü kesiyor. Yurt yönetiminin bunlardan hiç haberi yok” dedi.

Yurt müdürü de ikna edemedi

Yurt önüne gelen Kredi Yurtlar Kurumu Bölge Müdürü Hayri Bulazar’a tepki gösteren kadınlar, sorunları çözülene kadar yurtta eylemlerini sürdüreceklerini söyledi. Bulazar, ikinci kız kaçırma olayının olmadığını, ilk olayla ilgili de emniyetin soruşturmayı sürdürdüğünü ifade etti. Kendi içlerinde de soruşturmanın devam ettiğini anlatan Bulazar, “Anlatıldığı gibi kız kaçırma olayı değil. Erkek arkadaşı olduğunu öğrendik. Biz çocuklarımı en iyi en güvenli şekilde kalmaları için çalışıyoruz. Yurdun eksiklikleri olabilir. Bunları konuşarak çözmeye çalışıyoruz” dedi.

Emniyet müdürü ikna etti

İkinci kız kaçırmanın olmadığını değerlendirdiklerini söyleyen İl Emniyet Müdür Yardımcısı Hasan Avcı polis aracının hoparlöründen kadınlara seslenerek eylemi bitirmelerini, konuşarak bütün sorunları çözebileceklerini ifade etti. Kadınlar ise Avcı’nın talebine ıslık ve alkışlarla yanıt verdi. Ardından yurt önüne gelen İl Emniyet Müdürü Osman Ak, kadınların oluşturduğu bir heyet ile yurt içinde görüşme yaptı. Kadınların taleplerini dinleyen Ak, yurdun önüne ekip aracı ve 4 polisin yerleştirilmesi talimatını verdi. Bir süre daha dışarıda beklemeyi sürdüren kadınlar, yaklaşık 4 saat süren eylemlerini sonlandırarak odalarına geçti.

#NesibeHatun2gun2kadin

Üniversiteli kadını kaçıran  kişinin aracı 74 plaka Tofaş marka olduğu öğrenildi. Kadınlar  etiketi ile sosyal medya üzerinden, kaçırılan üniversiteli kadının akıbetini soruyor.

Kaynak: Gazete Duvar, Kolektifler.net