Valilikten Homofobi Karşıtı yürüyüşe “homofobik” yasak: Toplumsal duyarlılık

Ankara Valiliği, Kaos GL Derneği’nin her yıl düzenlediği Homofobi ve Transfobi Karşıtı Yürüyüş’ün güvenliği için başvurusunun ardından “bir takım toplumsal duyarlılıkları olan kesimlerin tepki göstereceği” gerekçesiyle izin vermedi

17mayis-antihomofobi

Kaos GL Derneği’nin 2008 yılından bu yana düzenlediği 17 Mayıs Uluslararası Homofobi ve Transfobi Karşıtı Gün dolayısıyla 22 Mayıs Pazar günü yapılmak istenen yürüyüşte gereken önlemlerin alınması için Valilik’e dilekçe verdi.

Ankara Valiliği derneğin gerekli önlemlerin alınması talebine verdiği yanıtta  “birtakım toplumsal duyarlılıklar nedeniyle toplantıya katılacak olan grup ve şahıslara yönelik olarak bazı kesimler tarafından tepki gösterilebileceği ve provokasyonlara neden olabileceği bildirilmiştir” ifadeleri yer aldı.

Böylece bir devlet kurumu olan Valilik, farklı cinsel yönelimi ve cinsiyet kimliği taşıyan LGBTİ’lere karşı “toplumsal duyarlılık” denilerek beslenen ayrımcılığı meşrulaştırmış oldu. Ayrıca Valilik, yürüyüşün düzenlenmemesini uygun bulduklarını söyledi.

“Bu karar hukuk dışıdır”

Valilik yazısında bu nedenle İl İdaresi Kanunu ve Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu’na göre “Homofobi Karşıtı” gösterinin düzenlenmesinin uygun görülmediği ifade edildi. Kaos GL Derneği ise valiliğin yasaklama kararına karşı idare mahkemesine dava açacağını belirtti.

Kaos GL Derneği adına Valiliğin yanıtına ilişkin açıklama yapan Av. Hayriye Kara, “Aslında önceden izin almaksızın toplantı ve gösteri yürüyüşü yapma hakkı Anayasa’da güvence atına alınmıştır. Bu sene son olaylar nedeniyle özellikle güvenlik tedbirlerinin alınması için bildirimde bulunduk ancak Valilik tarafından yapılacak yürüyüşün uygun görülmediği tarafımıza bildirildi” dedi.

Kaos GL Derneği’nden yapılan açıklamada ise 2008’den beri yapılan yürüyüşün bu sene güvenlik dolayısıyla yapılmayacağı belirtildi, Valilik’in LGBTİ’lerin, homofobi ve transfobi karşıtlarının güvenliğini sağlayamayacağını söylemesi eleştirildi:

“2006 yılında başlayan Uluslararası Homofobi ve Transfobi Karşıtı Gün ve 2008 yılında Meclis’e yürüyüş ile başlayan Homofobi ve Transfobi Karşıtı Yürüyüş’ü son dönemde yaşananlardan dolayı güvenlik gerekçesiyle bu sene yapmıyoruz. Valilik’e yürüyüşün güvenliğini sağlaması için yaptığımız başvuruya verilen yanıt; hukuk dışı olduğu gibi LGBTİ’lerin, homofobi ve transfobi karşıtlarının can güvenliğinin devlet güvencesi altında görülmediğini göstermektedir. LGBTİ’leri yok saymanın bir başka biçimi olan ‘provokasyon ve bazı grupların hassasiyetleri’ açıklamaları toplumsal eşitlik ve barışa tehdit olmaya devam ediyor. Ankara Valiliği her yıl yapılan yürüyüşün güvenliğini sağlamak yerine engellemeyi tercih etti.”

17mayis-antihomofobi1

Uluslararası Homofobi Karşıtı Buluşma nedir?

Uluslararası Homofobi Karşıtı Buluşma, Kaos GL tarafından koordine edilen ve 2006’dan beri her yıl, Uluslararası Homofobi ve Transfobi Karşıtlığı Gün olan 17 Mayıs haftasında homofobi ve transfobiye karşı örgütlenen uluslararası bir etkinlik.

Ayrımcılığa karşı LGBT’lerin insan haklarının geliştirilmesi yönünde sosyal, kültürel ve akademik alanlarda etkinlikler düzenleyen Kaos GL Derneği, bu etkinlik ile Türkiye’de LGBTİ’lere yönelik ayrımcılığın tartışılmasına ve görünürlüğünün sağlanmasına zemin yaratmayı amaçlıyor.

Kaos GL’nin 17 Mayıs Uluslararası Homofobi Karşıtı Gün vesilesiyle düzenlediği buluşmanın bu yıl on birincisi 20 ile 22 Mayıs tarihleri arasında Ankara’da gerçekleşecek.

Cinsiyet kimliği ve cinsel yönelimlerle ilgili tüm fiziksel, ahlaki veya sembolik şiddetlere karşı eylem ve karşı durma günü olan 17 Mayıs etkinliklerinde bu yıl kurumların ve toplumsal hareketlerin arzu politikaları, arzu perspektifinde ucubeliğin kuir etiği, kilinik ve kritik sapkınlık tartışılacak. Buluşma, 1. LGBTİ Futbol Turnuvası ile son bulacak.

Etkinliğin bu seneki programı  şöyle:

20 Mayıs Cuma 

Oturum: 16:00 – 17:30

Atölye: Baskıyı Arzulamak

Ekrem Düzen

 

Oturum: 18:00- 20:00

Toplumsal Hareketlerin ve Kurumların Arzu Politikaları

Moderatör: Aylime Aslı Demir

Konuşmacılar:

Aksu Bora – “Arzu Politikası”

Selçuk Candansayar “Eksiği Eylemde Tamamlamak”

Serhat Celal Birdal “Devrimci Arzu, Devrim İçin Arzu”

Melek Göregenli “Yatağımızdan sokağımıza muhafazakârlık: İktidar ve arzunun kontrolü”

 

21 Mayıs Cumartesi

Açılış Konuşması: 14:00-14:30

Annamarie Jagose  “Arzuyu Queerleştirmek” (Video Konferans)

 

Oturum : 14:30-16:00

Ucubeliğin Queer Etiği

Konuşmacı: Patricia Maccormack

Moderatör: Ahmet Murat Aytaç

 

Oturum: 16:30- 18:00

Klinik ve Kritik Sapkınlık

Konuşmacı: Zafer Aracagök

Moderatör: Ayşe Uslu

18:15- 19:00

11. Kadın Kadına Öykü Yarışması Ödül Töreni

Yer: Holiday Inn Ankara, Tunus Caddesi No:7

Parti: Mz Sunday Luv – Dj Lilith

Parya, Olgunlar sokak 18/A

22:00

 

22 Mayıs Pazar

16:00 – 19:00

Geleneksel LGBT Futbol Turnuvası

Dikmen Halı Saha

11. Homofobi Karşıtı Buluşma’nın facebook etkinliğine buradan ulaşabilirsiniz

*Bu etkinlik, Gökkuşağı Projesi kapsamında İsveç Kalkınma Fonu (SİDA) ile Kanada Büyükelçiliği’nin destekleriyle gerçekleştirilmektedir.

 Sendika.Org, KaosGL