Beşiktaş’ta gericiliğe ve çocuk istismarına karşı mücadele konuşuldu

Beşiktaşlılar, Halkevi ve Cemevi’nin ortak düzenlediği etkinlikte gericiliği ve çocuk istismarını konuştu, gericiliğe karşı mücadele için kararlar aldı

besiktas_19nisan_4

Ensar Vakfı’na ait evlerde 45 çocuğun tecavüze uğraması ve Saray-AKP iktidarının tecavüzcüleri koruyan tavrı ile bir kez daha ortaya çıkan gericilik karşıtı mücadele ve çocuk istismarı Beşiktaş’ta Halkevi ve Cemevi tarafından düzenlenen etkinlikte konuşuldu. Beşiktaş Cemevi’ndeki panele Halkevleri Eğitim Hakkı Meclisi adına Nuri Günay ile psikolojik danışman Zeynep Cansu Elifoğlu katıldı. Toplantıya katılacağı belirtilen CHP Milletvekili Gamze Akkuş İlgezdi ise grup toplantısı nedeniyle etkinlikte yer alamadı.

Beşiktaş Cemevi Başkanı Nurten Maya Zohrap’ın kısa açılış konuşması sonrası ilk sözü Nuri Günay aldı. Ensar Vakfı ile ortaya çıkan çürümeden söz eden Günay, AKP ile özdeşleşen “Hırsız, katil” sıfatlarına bir de “tecavüzcü”nün eklendiğini ifade etti. AKP’nin yaşanan her şeye rıza gösteren bir toplum istediğini ancak bunu başaramadığına dikkat çeken Günay, “Hepimiz Ensar’ız” diyenlere, “Bir kereden bir şey olmaz” diyerek tecavüzü aklamaya çalışanlara karşı mücadelenin öneminden söz etti.

Psikolojik danışman Zeynep Cansu Elifoğlu da “İstismar nedir? Nasıl anlaşılır? Nasıl yaklaşmalıyız?” başlıklı bir sunum yaptı. Sunumunda istismarın anlamı ve çeşitlerinden bahseden Elifoğlu, istismarın anlaşılması ve çocuklara yönelik bir istismar karşısında nasıl yaklaşılması gerektiğine ilişkin bilgi verdi.

Sunumlar sonrasında panele katılanlar sorularıyla, düşünceleriyle söz aldı. Konuşmalarda “Çocuklarımıza sahip çıkmayan bir iktidarla karşı karşıyayız. Bu yüzden biz veliler ve mahalleliler olarak sahip çıkmak zorundayız” denildi. Beşiktaşlılar, semtlerinde bir “Eğitim Komisyonu” kurma, eğitimlerin okullarda da yapılabilmesi için okul yönetimleriyle görüşmeler gerçekleştirme kararı vererek etkinliği sonlandırdı.

Sendika.Org