İzmir Barış Bloku’ndan savaşa karşı insan zinciri

İzmir’de Barış Bloku’nun çağrısıyla Gündoğdu Meydanı’nda buluşanlar Kürt illerindeki savaşa karşı barış zinciri oluşturdu

izmir-baris-bloku-zincir_31-1-16

Kürt illerinde devam eden savaşa karşı İzmirliler Barış Bloku’nun çağrısı ile 31 Ocak’ta yaşam zinciri oluşturdu. Gündoğdu Meydanı’ndan başlayan zincir Alsancak İskelesi’ne kadar uzandı. Zincir eylemi esnasında “Her yer Cizre, her yer direniş”, “Saray savaş, halklar barış istiyor”, “Diren Cizre, İzmir seninle” sloganları atıldı, savaşa karşı direnen halklar selamlandı.

Aynı saatte başka bir yerde de sağlıkçılar da  #YaşamKoridoruAçılsın talebiyle basın açıklaması düzenledi. Açıklamanın ardından zincire katıldı.

‘Teknik takipçi’ güvenlik şube amirinden boş tehditler

Eylem esnasında polisin tacizlerine rağmen İzmirliler savaşa karşı barış taleplerini haykırdı. Polisler eyleme “Zincirin başı çok uzadı. Buradan kimse eklenmesin, eyleme gelenler sondan eklensin” gibi diyaloglarla müdahale etmeye çalıştı. Güvenlik şube amiri de yasadışı slogan atıldığını öne sürerek tehdit etti, slogan atılması halinde gözaltı yapacağını söyledi. Bu kararı İzmirliler alkışlarla ve sloganlarla protesto etti. Eylemin bitmesinin ardından toplananlara yüksek sesle “Yakından çekin bunları, iyi çekin”, “Aslında bunların birkaçını içeri atmak lazım” diyen amirin provokasyon girişimi de boşa çıktı.

Güvenlik amiri daha önce 29 Aralık’ta gerçekleşen grevde sarıklı, cübbeli şahsın üstünü aramayarak alana sokmuş ve “Benim teknik takibim, size ne?” diyerek eylemcilerle tartışmıştı.

İzmir Halkevleri’nden emniyete yanıt: Cübbeli şahıs teknik takip değil sindirme aracıdır

Sendika.Org/İzmir

WP-Backgrounds by InoPlugs Web Design and Juwelier Schönmann