IŞİD’le petrol ticareti ve MİT TIR’ları meclis gündeminde

Türkiye’nin IŞİD ile petrol ticareti ilişkilerinin haberlere konu olmasının ardından meclis gündemine hem petrol ticareti hem de Can Dündar ve Erdem Gül’ün tutuklanmasına gerekçe gösterilen MİT TIR’ları haberleri girdi

ışid sınır kapısı akçakale türkiye işbirliği tayyip erdoğan

IŞİD’in Suriye’de petrol kaynaklarının bulunduğu yerleri işgal etmesinin ardından Türkiye ile petrol ticareti yürüttüğüne dair çıkan haberlerle ilgili HDP Grup Başkanvekili ve Diyarbakır milletvekili İdris Baluken meclis araştırması önergesi verdi. Önergenin gerekçesinde şu ifadeler yer aldı:

Olası bir Türkiye-IŞİD petrol ticaretinin gerçekleşmiş olması, Türkiye açısından tüm ülkeye ve halklarımıza korkunç bir tablo ile karşı karşıya kalma durumunu yaşatacaktır. Çünkü Türkiye’nin gerek ulusal yasaları gerekse de uluslararası sözleşmelerde bulunan taahhütleri IŞİD adlı çete yapılanması ile petrol ticaretini kati surette yasaklayan, yaptırımları ağır olan kurallar içermektedir.

Sonuç olarak IŞİD ile petrol ticareti yapıldığında yönelik iddialar ne hükümet partisi temsilcilerinin açıklamalarına ne de diğer ülkelerin iddialarına bırakılmayacak kadar önemlidir. Bu iddiaları ve IŞİD’e yönelik petrol başta olmak üzere sınır güvenliği, angajman kuralları, lojistik destek, çete üyelerinin sınırları rahatlıkla kullanması gibi durumları araştırması gereken kurum, TBMM’dir. Ve bu konu tüm ülkemizi ve halklarımızı yakinen ilgilendirdiği için de partiler üstü bir konudur.

Bu kapsamda, IŞİD ile petrol ticaretinin yapıldığına dair iddialar ve bulguların incelenmesi, olası sorunlara karşı yol haritasının belirlenmesi amacıyla bir Meclis Araştırması açılmasını talep ediyoruz.

Cumhuriyet gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar ve Ankara Temsilci Erdem Gül’ün tutuklanması da CHP Ankara milletvekili Ali Haydar Hakverdi’nin soru önergesiyle meclis gündemine gelmiş oldu. Hakverdi Başbakan Yardımcısı Tuğrul Türkeş’in yanıtlaması istemiyle şu soruları sordu:

  1. Can Dündar ve Erdem Gül’ün haberini yaptığı için tutuklandığı TIR’larda ne taşınıyordu? Televizyonda belirttiğiniz gibi silah mı taşınıyordu?
  2. “Vallahi ve billahi o silahlar Türkmenler’e gitmiyordu” dediğinize göre TIR’lar kime gidiyordu?
  3. Aynı konuda siz televizyonda görüş belirttikten sonra Başbakan Yardımcısı olurken Can Dündar ve Erdem Gül tutuklanmıştır. Dündar ve Gül ‘Devlet sırrını’ açıkladığı için tutuklanıyorken sizin hakkınızda neden böyle bir dava açılmamıştır?

Sendika.Org