Polis, Ogün Samast’ı 4 ay önceden biliyordu

Dink cinayetinde kamu görevlilerine yönelik soruşturma kapsamında dönemin Trabzon istihbaratının Ogün Samast’ın tetikçi olduğunu 4 ay önceden bildiği ortaya çıktı

hrant-dink

Hrant Dink cinayetinde kamu görevlilerine yönelik soruşturmada İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçları Soruşturma Bürosu Savcısı Gökalp Kökçü’nün elde ettiği belgelere göre dönemin Trabzon istihbaratının, Ogün Samast’ın tetikçi olduğunu  4 ay önceden biiyor. Savcı ayrıca bu bilginin saklanması için bazı belgelerin de imha edilmesinden şüpheleniyor.

Polisin çalışma kurallarına göre, haber elemanlarıyla yapılan görüşmelerin ardından istihbarat görevlileri F3 ismi verilen bir rapor düzenliyor. Görüşmenin ardından da alınan bilgilerin bulunduğu F4 isimli bir rapor düzenleniyor.  Soruşturmada bugüne kadar polisinin tuttuğu 3 adet F4 raporu olduğu, sonuncu raporun tarihinin 8 Nisan 2006 olduğu ve bundan sonra hiçbir rapor bulunmadığı iddia ediliyordu. Ancak bu tarihten sonra da, hatta cinayetten iki gün öncesine ilişkin bile rapor hazırlandığı ortaya çıkarıldı.

Yasin yeni tetikçi buldu

Şimdi İstihbarat Daire Başkanı olan Engin Dinç’in ifade vermesiyle ortaya soruşturma kapsamında ifadesi alınan Erhan Tuncel’in söyledikleri doğrulandı.

“Yardımcı istihbarat elemanı” olarak 29 Ekim 2013’te ifadesi alınan Erhan Tuncel, “Trabzon İstihbarat elemanları ile eylül ya da ekim ayı içinde yaptığım görüşmede Yasin Hayal’in Hrant Dink cinayeti için yeni bir tetikçi bulduğu bilgisini paylaştım” dedi. Ancak polisin F4 raporlarında böyle bir bilginin olmaması nedeniyle doğrulanamadı.

Dinç, savcı Gökalp Kökçü’ye İstihbarat Daire Başkanlığı arşivlerinde bulduğu bir  F3 belgesinin sundu. Bu belge 12 Eylül 2006’da, Erhan Tuncel ile Trabzon İstihbarat Şube Müdürlüğü görevlilerinin yaptığı buluşmanın kayıt altına alındığı rapordu. Dinç’in F3 raporunun F4 raporunu arşivde bulamadığını söylemesi üzerine Trabzon İstihbarat Şube Müdürlüğü’nden  istendi ancak olumsuz yanıt alındı. Ancak her F3 raporu için bulunması gereken F4 raporunun trabzon’da bulunmaması üzerine , Dink cinayetine ilişkin Erhan Tuncel’den alınan bilgilerin yer aldığı F4 raporlarının İstihbarat Daire Başkanlığı ve Trabzon Emniyet Müdürlüğü İstihbarat Şubesi tarafından yok edildiği kanaatine varıldı.

Samast’ın ismi biliniyordu

Bu rapora göre Ogün Samast’ın ismi Kasım ayında biliniyordu ve hatta İstanbul’a geçtiği gün de polisler tarafından biliniyordu. Trabzon İstihbarat Şube Müdürlüğü’nün arşivlerinden çıkan son belge ise Yasin Hayal ile ilgili 17 Ocak 2007 tarihine ait bir takip rapooru. Yasin Hayal’in kahvehaneden çıkarken görüldüğünün yazıldığı rapor, Ogün Samast’ın Trabzon’dan İstanbul’a Yasin Hayal ve arkadaşları tarafından yolcu edildiği güne ait.

Kaynak: Hürriyet